Just den biten är ju egentligen enkel – de blir inte "onda"; de blir ju bara styrda av Dr. Wily till att göra destruktiva saker för att… nånting, nånting, ta över världen eller få hämnd på Dr Light eller vad det nu är Wily eller utomjordingen som låtsas vara Dr Wily vill.Över huvud taget kan man ju göra mycket på varför robotar så ofta blir onda, vad ondska är, vem som bestämmer vad som är ont/gott osv.
I X-spelen är det ju istället ett virus, Sigmaviruset, de drabbas av.
Men du har helt rätt i att det kan nyanseras – jag tänker ju att man kan ifrågasätta ifall det utopiska samhället med självmedvetna robotar som skapas till arbetare-som-älskar-sina-jobb verkligen är så perfekt. Jag tänker att det är lite samma sorts fruktansvärda världsbygge som när Jowling Kowling Rowling bestämde att husalver älskar att vara husslavar, actually. Och att #sigmawasright, åtminstone litegrann.
Är Sigmaviruset helt enkelt ett worker-uprising-revolution-frihet-virus?
(Jag tycker ju generellt att X-spelen är bättre på i princip allting, även om jag i ärlighetens namn inte minns den övergripande plotten sådär jättebra)