Varulv [R3] Den stora konstutställningen

Min länk från Basses PM:

Sök i samlingarna

I Sök i samlingarna kan du söka information om föremål, konstnärer, tillverkare. Här finns flera hundra tusen av Nationalmuseums över 700 000 föremål, varav många med bild.
collection.nationalmuseum.se

Vidare så står jag på mig om att det här med länken till Nationalmuseum inte är den hemliga informationen som vi bybor fått.

Vimes har förstås bara “råkat” glömma vår AD kl12:00 och kopierat vår info om hemligheten.
Vimes är ulv!
Denne har inte fattat vad vi snackat om under hela spelet liksom BM, Bb7 med flera

Det fattar du va @Brynolf ?

Fattar dock inte @Sömniga Isaac reaktion på att @Octagonal dribblar vidare som en hysterisk gaisare på konstig utställning!
1773835310097.jpeg
 
Sorry! Glömde bort

"Grattis Vimsan, nu får du vinna som bybo! Ta hjälp av brorsan och posta lite snygga konstverk i spelet! (se nedan).

Du är bybo. Du har inga särskilda förmågor.
Hemlig information: Du vet att Det stora konstmuseet egentligen är ett alias för Nationalmuseet i Stockholm*! All traditionell konst i spelet är hämtad härifrån:

Föremål
collection.nationalmuseum.se

*Kan man få spons tro?
Svagt att inte lägga ut samtidigt som oss andra!

Hur fasiken kan du hålla på å argumentera för att hemligheten är flera grejer? Och när jag nämner ordet alias så reagerar du inte med ok?
Jag kommer inte lyssna på mer dravel nu!
I min bok är du ulv eller bybo som inte går att samarbeta med. 😇

Du får tjafsa med andra om saken.
 
@Sidd jag väntar mest med spänning på att få facit. Det skulle vara tragiskt och väldigt kul om ni alla tre är bybor och nu snurrar in er i än mer misstänksamhet mot varandra.

Jag vet liksom var jag har Octa och Bio. Resterande verkar mest bli ett sedvanligt kaos.
 
@Sidd jag väntar mest med spänning på att få facit. Det skulle vara tragiskt och väldigt kul om ni alla tre är bybor och nu snurrar in er i än mer misstänksamhet mot varandra.

Jag vet liksom var jag har Octa och Bio. Resterande verkar mest bli ett sedvanligt kaos.
Har du och Octa inte en egen privat DTFtjatt?
 
Har du och Octa inte en egen privat DTFtjatt?
Kanske, vem vet?, Inte du? Vem vet...

Men oavsett, känns som vi båda tjänar mest på att fokusera ulvarna just nu. Sen kan vi riva varandra i stycken, när det konstigaste konstfolket är borta. Så långt är jag helt på Octas sida. Men jag är helt införstådd i att byn kan ha andra tankar om saken.
 
I brist på vettiga saker att göra. Är tämligen säker på Brynolf och Vimes, är mer tveksam runt Sidd fortfarande. Så flyttar min röst från Sidd till BM.

Röst: @Big Mama
 
Back
Top