Trudvang: det var mitt första rollspel och jäklar vad den världen satte spår. Jag kunde sitta i timmar och bara fantisera om djupa Vildhjarta, den avlägsna ön Dalheim, mossbeklädda hemligheter i Svartliden, kungar i Majnjord och bara formen på Glimmersmond kittlade min fantasi. När jag skaffade världsboken från 30-års jubileumet så svämmade jag bara över av fantasi. Jag ville ha en hel kampanj endast i Junghart, eller vildland, eller Bysente. På grund av Trudvang så är troll min standard fiende snarare än orcher.
Ambria/davokar: även fast trudvang var min första så var Symbaroum var mitt första rollspel som fick luft under vingarna och flög. Till skillnad från trudvang så låg fokuset på ett enda land och närliggande vildmarken. Hur det är så proppfullt med fraktioner på en för liten yta och det spiller över på allt man gör i den världen. Världen är mörk, tragisk, och trasig in i själen, men den är inte grim-dark, det finns strimmor av hopp här och där. Hela landet är fullt med spår av ett av många bortglömt förflutet. Grottorna och ruinerna går djupa, de skyhöga trädkronorna döljer mycket från solens ljus, för att inte tala om det som är bundet av rötterna. Jag tycker de har gjort ett fantastiskt jobb med att skriva om världen på ett sätt som är fantasieggande, samtidigt som det är precis så ytligt att man kan själv fylla ut utan att oroa sig för att bryta kanon.
1700-talet/upplysningen: jag är i allmänhet svag för 1700 talet, spel som Götterdämmerung med trekornshattar och flintlåspistoler. Gärna med fantastiska element som alkemi, hemliga ordnar, och magiska reliker, för att inte tala om lovecraftianska vidunder.