Skadesystem utan HP?

Hoppas jag inte missförstår något i tråden eller upprepar självklarheter, men jag kan gilla sådana där system där man har "allt-i-ett" som ett metavärde för tex strider. Så ditt fajtingvärde jämförs mot ett annat fajtingvärde och så räknar man ned till värdet är noll. Då är striden över.

Möjligen kan man lägga till modifikationer.
 
Jag har alltid gillat idén i volts skadesystem (iallfall i teorin).
Där man tar skada på precisa nivåer, och det är den värsta nivån du blivit skadad på som du tittar på.
 
En del mer invecklade system (som gamla Western om jag inte missminner mig?) bryter ut det hela till olika komponenter, som chock, blodförlust, vävnadsskador och sådant, men det är ju bara att man har olika sorters HP i stället.
 
End of the world har nått slags system där du byter ut stress mot effekter. Det är väl lite borderline HP också eftersom jag tror du har en gränns för hur många stress du kan ta.

Men i princip går det ut på att under en fight tar du stress (Tror det heter stress), sen efter striden så växlar du in stress (om du vill) mot åkommor du väljer. Exempelvis kanske "vrickad fot" låter dig sänka stress med 1, och "bruten arm" låter dig sänka stress med 3.

I nästa strid kan du sen ta mer stress, men då har du ju dessa åkommor att dras med också som gör livet svårare.
 
Jag läste någonstans att man i "verkligheten" har 7 HP, men att man i princip inte räknar med att flera skador på samma nivå läggs ihop. Så 3 skador på 2HP är inte av nödvändighet totalt 6HP i skada, utan någonstans mellan 2 och 6.
 
Jag läste någonstans att man i "verkligheten" har 7 HP, men att man i princip inte räknar med att flera skador på samma nivå läggs ihop. Så 3 skador på 2HP är inte av nödvändighet totalt 6HP i skada, utan någonstans mellan 2 och 6.
Jag fattar inte alls vad du menar här.
 
Men i princip går det ut på att under en fight tar du stress (Tror det heter stress), sen efter striden så växlar du in stress (om du vill) mot åkommor du väljer. Exempelvis kanske "vrickad fot" låter dig sänka stress med 1, och "bruten arm" låter dig sänka stress med 3.
Låter lite som vissa varianter av Fate - typ den i Oktoberlandet, fast där gör man det under strid för att inte slås ut av stress. Är ju gränsfall mot KP tycker jag.
 
Skuggornas Mästare har en sorts motståndsvärde som visar en tröskel när du får en smäll, och om du passerar tröskeln så får du skadesvagheter som påverkar karaktären.
 
I Fria ligans Coriolis/Mutant så har man ju dels ett klassiskt HP-system men även ett system med kritiska skador.
Kritiska skador går ut på att om man får till en riktigt bra träff så slår man helt enkelt på en t66-tabell med resultat från "stukad fot" till "ögonblicklig död". Tabellen är inte heller viktad, utan det är i princip samma risk för alla resultat på skalan. I teorin borde man kunna lyfta ut denna funktion till att bli ett självständigt skadesystem, även om det skulle bli ohemult farligt.
 
Unearthed Arcana till DnD3E5 hade ett alternativt skadesystem utan hp.

Om anfallaren träffar:
Anfallaren slår skada som vanligt.
Dela skadan med 5, avrunda uppåt. Detta kallas skadevärde.
Försvararen måste lyckas med ett Fortitude save DC 15 + skadevärde.

Om försvararen lyckas: ingen effekt.
Om försvararen misslyclas med 1-9 har denne fått en träff.
Om försvararen misslyckas med 10 eller mer är denne satt ur stridbart skick.

För varje träff får man -1 på framtida fortitude saves.

Källa:

Intressant! Fast då är det väl de här ackumulerade minusen som är förklädda hp i praktiken?
 
Cthulhu Dark har vad jag minns inget system alls för HP och skador. Du slår ett slag för hela striden och om du misslyckas, och det passar narrativet, så dör du.
 
Cthulhu Dark har vad jag minns inget system alls för HP och skador. Du slår ett slag för hela striden och om du misslyckas, och det passar narrativet, så dör du.
Ja, så funkar ju högar med spel, inklusive nästan alla jag skrivit eller spelar. Med det var ju explicit exkluderat. Annars hade jag spammat sönder den här tråden med exempel. :gremgrin:
 
I Cortex Prime är skador complications som får en tärningsvalör (d4, d6, d8, d10, d12). Är den d4 är den alltid med i dina slag (eftersom det är dåligt att slå 1:or); är den högre får motståndare lägga till tärningen till sin tärningspöl. Om jag minns rätt kan man rikta in sig på en complication och försöka öka den. Går den över d12 är motståndaren utslagen. Jag har för mig att det finns lite fler trix kring det här men det är typ så grundmekaniken är.
 
Eon IV har inga som helst hp.

i Eon IV har man Utmattning som ackumuleras under en strid; i slutet av varje runda rullar man Livskraft mot sitt aktuella värde i Utmattning, misslyckas det slaget kollapsar man. Utmattning nollställs alltid direkt efter striden. Monster och djur har bara Utmattning och inget annat sätt att ta skada, och misslyckas de med sitt utmattningsslag så dör de.

Allvarliga skador hanteras med separata subsystem för olika typer av skador; inre skador leder tex till allt svårare Saves vs Death om man inte får vård. Dö omedelbart kan man endast göra av allvarliga skador som dessutom orsakar ett Döds- eller Amputationsslag, som sedan misslyckas.
 
Lite förvånad att ingen nämnt WEG Star Wars, som ju har fem skadenivåer, från omtöcknad till död, med olika mekaniska effekter och som inte är kumulativa.
 
Lite förvånad att ingen nämnt WEG Star Wars, som ju har fem skadenivåer, från omtöcknad till död, med olika mekaniska effekter och som inte är kumulativa.
Är igentligen inte skadenivåer bara en sorts hp i annan kostym .tex skråma , lätt skada , normal skada , allvarlig skada , dödlig skada . Är inte det bara att säga du har 5 HP fast med andra ord ?
 
Back
Top