Ivan med kniven och gnomen Petrov Blint
Tima är skyldig pengar till Petrov, och Ivan är hans indrivare. De kommer att söka upp Tima och kräva pengar, med allt bryskare metoder.
Såhär har jag skrivit nedräkningen för vad Ivan med kniven gör:
- Hotfull (bryter sig in, ger sig på?)
- Våldsam
- Ger sig på anhöriga
- Rånmord/ brand?
Ivan och Petrov kan kontaktas via svartklubben Häxans vårta i arbetarkvarteren. Kan ge uppdrag för pengar. Vilket kan vara ett sätt att betala skulden.
- Vill ha stulna musikinstrument att sälja. (priser sidan 45). Får halva priset för dem.
- Vet att Tima kan måla. Vill sälja hans tjänster till den lömske magikern (gnom) Oskap Vladin. Måla av honom. Spara tiden och döden i en tavla. Evigt liv. Finns en massa tavlor i huset med exakt samma utseende, vissa väldigt gamla. Eller de finns gömda i ett visst rum. Märker efteråt att det är han själv som åldras - tavlan måste förstöras!
- Se till att Petrovs kontakt inom Akademin återfår jobbet. Denna person är en alkoholiserad faun som fick sparken. Jobbade för Andrej (Aleksandras kontakt). Men blev påkommen full på jobbet. Lånar ut pengar till studenter, för Petrov. Till ockerhyra förstås.
- Även andra jobb/ quests? Något ner på undersidan, i kanalerna under staden? Hitta en dold najadskatt i tunnlarna under staden? Något som inför ett nytt element i berättelsen. Vad?
Ivan Rustoc
En ruskig ork som avskyr de högre kasten. Noga med att sprida rykte om sig som grym och hänsynslös. Lojal till Petrov eftersom de växte upp tillsammans som syskon i misär i Trästan. Men det är det få som känner till. Har en syster vars sjukvård han betalar med de inkomster han får. Hon blev gravid med en hovfe, som sedan vägrade betala aborten eller sjukhusräkningarna efteråt. Ivan och systern Ivana är drömmare, men det visar Ivan inte utåt.
FNP: 62 PPR: 52 SST:35 KP: 16
Fefolksförmåga: -
Breddningar: Extra stridshandling, Låsdyrkning, Undre världen
Specialiseringar: Kniv, Hota
Utrustning: Kniv, Revolver, dyrkar
Petrov Blint
Gnom slokhatt, stor näsa och en ruskig hudsjukdom. Svartklädd och vältalig. Uppfostrats delvis av nunnor men flydde från deras grymma bestraffningar och levde med Ivans familj i Trästan. Har ett mindre skurkimperium men är en liten fisk i dammen, ständigt orolig för de stora spelarna i den undre världen. Särskilt sin dödsfiende Resen Bolk Nialak som har ett liknande imperium. Arbetar med ett system av tänkande fåglar (vorone) som håller ihop information över halva Oktoberlandet med andra crime-bossar. Detta är Petrovs hemlighet och hans styrka. information och möjlighet att skaffa hjälp.
FNP: 37 PPR: 40 SST:55 KP: 13
Fefolksförmåga: -
Breddningar: Undre världen, Tala vorone
Specialiseringar: Blydagg, Ljuga, Köpslå, Muta, Värdera stöldgods
Utrustning: Blydagg, Revolver, lager av stöldgods, anteckningsbok med kodspråk som visar en mängd kriminella kontakter i halva Oktoberlandet