DoD Stretch Goals

En sak jag verkligen gillar är att alla strechgoals än så länge kommer ingå i grundboxen. Inte snack om att behöver göra tillval och annat senare för att få dem.

Jag har all respekt kickstarters som inte gör så, som kör med att ursprungspriset sattes utifrån vad som ingick då, och vill man ha extragrejer också sås får man betala för det.

Men jag föredrar absolut när allt bara följer med automatiskt och jag inte behöver fundera över sånt.
 
Brukar inte slutsumman landa ungefär kring det dubbla av de två första dygnens intäkter? Eller blir det i snitt mer än så?
 
Dimön borde vi kunna ta hem. :)
Tycker det ser intressant ut med antalet backers. Det var ca 8k backers för Vaesen (Mythic B&I) och det är väll den bästa kickstartern för deras egna varumärken. Med lite tur kan denna bli 10k+. *håller tummarna*
 
En hyfsad modell jag tycker funkar rätt bra för Kickstarters är en tredjedel första dagen, en tredjedel sist dagen och en tredjedel där emellan. Med den logiken tror jag vi hamnar på typ 11 miljoner i detta fall (med siffror rakt ur minnet).
 
Jag hoppas att ett av de senare målen att de samlar alla äventyr till en bok med settingen till dalen de har utlovat och den får gärna vara inbunden.

Det som har utlovats bland målen som inte nämnts än är något med Natt och Dag, ett äventyr tror jag att det var. Vet att det är så här det fungerar men jag hade önskat att allt de utlovat innan är med i målen från dag 1. Det känns lite som man är vuxen på julafton och låtsar vara överraskad över vad tomten har i säcken.
 
Malmberg.
Gör han? (Jag vet alltså inte.) Men visst, Chronopia kan ju vara ett varumärke han äger. Men vad gäller innehållet i världsbygget lär det vara de enskilda författarna, precis som för Äventyrsspels äldre DoD-grejer.
 
Gör han? (Jag vet alltså inte.) Men visst, Chronopia kan ju vara ett varumärke han äger. Men vad gäller innehållet i världsbygget lär det vara de enskilda författarna, precis som för Äventyrsspels äldre DoD-grejer.

Ja, så är det sannolikt. Men hans företag (heter det Cabinet?) äger mycket riktigt varumärket. Eller gjorde iaf sist någon frågade :)

PRV har en lättnavigerad databas som kan vara kul att kolla på.
 
Jag hoppas att FL inte ger efter för de önskemålen. Hårdpärmarna på Svärdets sång är visserligen snygga men fyller inte direkt någon funktion när de ligger i boxen.
Jag skulle inte säga att det är av funktionsskäl jag efterfrågar det, utöver möjligen förhoppningen att boken håller bättre för tidens tand. Framför allt är det för att det är trevligare att hantera en inbunden bok.
 
Jag kan intyga sanningshalten i det. ;-)

Nu lyckas ni verkligen väcka mitt intresse :) Vad kan det finnas i ett demontempel som @Måns - en luttrad rollspelsveteran och -skapare - garanterat inte skulle vänta sig?

Om man bortser från dumheter som smurfer eller vandrande toaletter, så tänker jag att jag själv iaf inte skulle vänta mig tex ett sedan länge kraschlandat rymdskepp. Inte heller kanske en portal till Chronopia.

Hmm, kommer inte på något annat så det är väl något av de två då :)

(Skämt å sido - ser mycket fram emot äventyret! :) )
 
Back
Top