Är det här så roligt som det verkar?
Det här vore ju sjukt kul att testa, men gissar att det kräver en RIKTIGT motiverad SL.
Ja det måste det vara! Spelledaren skriver minst 1 svar till oss per dag och ofta 2 eller 3. Jag tror de andra grupperna håller samma takt. Så även med att vi inte alla skriver direkt till spelledaren förutom i undantagsfall, vår ”caller” (tiefling trollkarlens spelare) sammanfattar det vi vill göra och skriver till spelledaren i ett meddelande istället för att vi alla skickar varsitt meddelande, måste det vara en massa meddelanden!
Ja och en herrans massa att hålla i huvudet och hålla igång, imponerande
right, klumpigt uttryckt av mig, en herrans massa att hålla reda på…jag tänker mig – eller hoppas – att spelledaren för sin mentala hälsas skull inte försöker hålla det här i huvudet utan använder någon form av extern minneshjälp för att hålla reda på allt.
De gäller. Det är det som innebär att vara god, du kan inte bara säga att din godhets inriktning bara gäller när du träffar folk du gillar.Snubben var en knarklangare ju! De gälls inte! Och Hobgoblinen var en fantasy nazist och gälls därför ännu mindre ju!!!
Jag är också magiskt förbannad till att vara god och kaotisk. Så det är liksom inte frivilligt.![]()
De gäller. Det är det som innebär att vara god, du kan inte bara säga att din godhets inriktning bara gäller när du träffar folk du gillar.
Fast baserat på din Marvel-skurk tråd så verkar du ha en något sned bild vad folk kan göra och fortfarande räknas som bland de goda grabbarna
Och eftersom du är förbannade att vara god borde du kunna göra det än mindre.
Döda är ok, så länge det görs under rätt omständigheter, men jag är väldigt säker att tortera, speciellt bara för att göra exempel av folk är ett stort nej.Fast i D&D är väl "good" mest att man lutar åt "altruism and self-sacrifice"? Inte att man t.ex. aldrig dödar ellr aldrig torterar någon?
Jag menar, både "alignments" och "godhet" och "ondska" är ju mest hittepå i vår värld, men i D&D finns det ju faktiskt rätt specifika kriterier och grejer…
Rackarns grim läge hörrni. :-D
Får ni börja om, ifall ni dör?Ja. Det stinker TPK lång väg just nu. Vi borde inte gett oss in i den här delen av dungeonen och vi borde backat från rummet som uppenbart var fullt med fällor
Vi borde också köpt mat istället för så jäkla mycket gevärsammo…
Får ni börja om, ifall ni dör?
XP for Gold? Kan ni dra med vad prylar ni nu har och och poola resurser för att levla up några noobs från tavernan till andra level eller så och byta rollpersoner? (Hade gått utmärkt i Mörka Hål, där XP for Gold var rätt bokstavligt, betala gillesavgifterna så får du hemlig träning.Ja, då får vi göra nya karaktärer. Men de karaktärerna kommer vara level 1 och inte level 3 som ens första karaktär fick börja påDet har ju redan hänt en spelare (tieflingen) men blir hela gruppen level 1 så kommer det vara jäkligt hårt för oss.
XP for Gold? Kan ni dra med vad prylar ni nu har och och poola resurser för att levla up några noobs från tavernan till andra level eller så och byta rollpersoner? (Hade gått utmärkt i Mörka Hål, där XP for Gold var rätt bokstavligt, betala gillesavgifterna så får du hemlig träning.
Inte hålla koll på XP? Hur skall ni då veta vad ni skall göra i grottan? Yra höns som rollpersoner. :-D