Nekromanti Michael Moorcock

Pojke!? Jag skulle hellre se att du kallade mig man

jaja, det var billigt talat... :gremwink:

Jag vet inte vilka böcker som ingår i serien

resterande böcker kan du finna här, det finns förövrigt tre st moorcock böcker med i sammlingen, dels elric sedan finns även Gloriana och Corum: The Prince of the Scarlet Robe

//Netfeed, som skall ha alla och upptäckte precis att det kommit ut två till, wohooo
 
Vore kul att äga hela serien faktiskt. Man kankse skulle ta sig an den utmaningen någon gång... Måste kolla hur mycket alla böckerna kostar tillsammans och sedan är det bara att beställa alla i ett nafs! :gremlaugh:

Äger väl serien om elva dagar eller något :gremwink:

/Balderk, inte fullkomligt seriös
 
Du och jag tänker på olika tillfällen, du menar The Sailor on the Seas of Fate, om jag minns rätt, medan jag talar om The Sleeping Sorceress. Episoden jag talar om finns även med i King of Swords från första Corum-trilogin. De är rätt roliga att jämföra

Okej... Tur, jag vill ju inte gärna tro att en moorcock galning som dig skulle ha så pass mycket fel :gremsmile:
Men Erokesë var med båda gångerna och det förvirrade juh... Finns det inga böcker om honom förresten?

Dessutom nämner ju Corum The Three Who Are One-händelsen (som för Elric utspelar sig i framtiden, men för Corum längre bakåt i tiden) strax innan The Four Who Are One-händelsen! Förvirrande, inte sant?

Mycket förvirrande. Hela boken Sailor on The Seas of Fate var mycket förvirrande, allt det där med tiden i hans multiversum är ju hur förvirrande som helst. Men det är samtidigt rätt så trevligt på något sätt. Extra förvirrande blir det juh när fyra Eternal Champions möts från olika tider och världar och samtalar, särskillt när många platser finns i flera världar, som Tanelorn till exempel (Kanske iofs den enda sådana platsen?).

/Balderk, vill läsa resten av Elric böckerna och alla andra böcker i The Tale of The Eternal Champion (samlingsvolymerna alltså).
 
Ahhh... Nemas Problemas! Måste jag bara fixa fram pengarna och sedan är det köpt... Farsan betalar ju dessutom hälften av alla böckers värde... Iofs skulle han nog inte ställa upp på att betala över 2000 :gremlaugh:

/Balderk, ska kolla in vilka böcker som är intressanta istället
 
"Men Erokesë var med båda gångerna och det förvirrade juh... Finns det inga böcker om honom förresten?"

jodå. Millennium Fantasy har gett ut en samlingsvolym med titeln The Eternal Champion. Den innehåller tre noveller om Erekosë: The Eternal Champion, Phoenix in Obsidian och The Dragon in the Sword.
 
jag har två böcker ur en vit bok svit som heter the eternal champion, problemet är bara att de inte ger ut just den serien längre... ;_;
 
Apropå Moorcock så såg jag nyligen en film baserad på en av hans icke-fantasyböcker. Jag har för mig att den svenska titeln var "Människans sista dagar", någon som känner till engelska titeln?

Rätt underhållande film förresten, på sitt sätt.
 
Problemet är det att alla samlingsvolymer heter The Eternal Champion (Med The Tale of i början egentligen)... däremot finns det massvis med olika volymer (typ tio)... Så för att veta vilken som är med Erokesë måste man veta vilken volym det är...

/Balderk, vet att första Elric är volym 8
 
Okej... Tack. Hur är den då? Är den bättre eller sämre än de med Elric (om du nu läst dessa)? Rekomenderar du den (om du ens läst den...)?

Schysst antal inlägg förresten (1888) :gremsmile:

/Balderk, har börjat gilla Moorcock
 
Shit, jag kan bara konstatera att jag blivit fett skadad. Numera ser jag mestadels svärd som fallossymboler när jag läser böcker och ser på film. Det är sanslöst hur mycket mer begripliga många berättelser blir när man bara ser svärdet som en symbol för mannakraft. Jag menar, det finns ju en rätt märklig fixering vid just svärd i fantasylitteratur.
 
Fantasy Masterworks = Kärlek (OT)

Finns många goa böcker i den utgivningsserien, den saken är klar. Fast av någon märklig anledning är FMW-böckerna oftast dyrare än om man köper samma bok i annan utgåva.
 
Re: Fantasy Masterworks = Kärlek (OT)

Fast av någon märklig anledning är FMW-böckerna oftast dyrare än om man köper samma bok i annan utgåva.

Fast då måste man ju hitta en annan utgåva. När gavs Dunsany ut senast?

JPS – som har för sig att lord Dunsany vid något tillfälle omnämndes som "the worst-dressed man in Ireland"
 
Nu var det många år sedan jag läste den - men jag har för mig att den höll sedvanlig Moorcock-standard (alltså inte jättebra och med meningar som sträcker sig över 8 rader i boken ;-). Men det var iaf en novell (i den samlingsvolymen som jag har) som gav mig en del idéer till en kampanjvärld.. men den kampanjen blev det inget av som vanligt.

Elric-böckerna var det också länge sedan jag läste (förrutom Revenge of the Rose som jag för någon månad sedan).. men tja.. Erekosé är väl typ samma fjantasy som Elric :gremblush:
 
Okej, tackar. Då vet jag. :gremsmile:

/balderk, gillar Moorcock och det mesta inom f(j)antasy väg... :gremsmile:
 
Moorcock skrev något om det, att hans böcker med ord som "svärd" eller "drake" i titeln brukade sälja mycket bättre än de andra. En annan försäljningsframgång var hans bok "A brothel in Rosenstrasse", som väl också är knyten till detta område. Han är åtminstone medveten om det...
 
Apropå Moorcock så såg jag nyligen en film baserad på en av hans icke-fantasyböcker. Jag har för mig att den svenska titeln var "Människans sista dagar", någon som känner till engelska titeln?

Aha, du måste prata om "The Final Programme" från 1973. Ahh, Jerry Cornelius med sin nålpistol. Den gjorde nålpistoler till ett måste på utrustningslistorna i vår Traveller-kampanj. :gremlaugh:

Jerry Cornelius är förresten Eternal Champion i vår värld. Jag har för mig att han förenar sig med tre andra inkarnationer (Elric, Corum och ?) i någon berättelse.

Miss Brunner är klart mysig, men vad jag kommer ihåg skiljer sig filmens slut från bokens.

/Mikael
 
Aha, du måste prata om "The Final Programme" från 1973.

Japp, när du säger det så känner jag igen namnet.

Miss Brunner är klart mysig, men vad jag kommer ihåg skiljer sig filmens slut från bokens.

Möjligt, jag har inte läst boken.
 
Back
Top