Lådade rollspel

En annan grej med lådade/slippade spel som jag stör mig på: de är ohemula (?) att beställa in till bibliotek. Slipcases blir ofta katalogiserade som en post och kan därför bara lånas i sin helhet, och lådor går ju helt bort.

Edit: finns såklart lösningar på dessa problem, men då har man inte tagit i beaktning att jag är en synnerligen lat bibliotekarie som skyr saker som kräver minsta lilla merjobb.
 
Jag tycker att böcker är mer praktiska. Lådor är mer som kinderägg, en mysig ritual att öppna och tugga i sig.

Kom de första Traveller-böckerna alltid i låda? Mitt var tre lösa böcker.
 
Så fort det börjar bli tillbehör som kort och annat utanför tärningar så uppskattar jag att ha en låda att förvara saker i. Sen får man köpa att det oftare är enklare och billigare böcker i. Sen uppskattar jag en snygg bok också. Det handlar om att tillverkaren gör smarta och passande val till sina spel kan jag tycka.
 
Inga lådor för mig tack. Jag vill att spel skall vara kompletta i en bok. Behövs kartor kan de vara i pärmens insida. Spel med specialtärningar och kort gillar jag i allmänhet inte alls.

Slipcase för spel med fler än en grundbok är dock ok - då är de lätta att ta med till spelmötet. Extra ok om slipcasen samtidigt kan vecklas ut till en SL-skärm.
 
Back
Top