Nekromanti Filmer till DoD...

Man skulle ju kunna titta på Legend of Crystania som är en fortsättning på Record of Lodoss war.

"Death is lighter than a
feather, duty heavier
than a mountain."
 
Burton (OT)

Nja, hans filmer är inte "bäst", men de är mycket snyggt gjorda. Jag har till exempel mycket svårt för Edward Scissorhands.

/Azagthoth
 
Jag säger bara en sak: Ralph Bakshi's "WIZARDS" från 1977 är en klart underskattad rulle. Okej, det kanske inte är dod-fantasy, snarare en blandning mellan LotR, Fritz the cat (f.ö. också en Bakshi-film) och Mad Max.
Filmen är en sjuk blandning mellan smågullig sagofantasy, rått, brutalt, meningslöst våld, sjuk humor och ett halvfånigt antikrigs-budskap. Filmen har verkligen allt; Nazistiska mutanter (!), sexiga älvor, alkoholiserade trollkarlar och som sagt; sjuk humor!
Låter det flummigt? Kan bero på att Filmen ÄR jävligt flummig, fast på ett skönt sätt...
För mer info om filmen, kolla http://www.badmovies.org/movies/wizards/index.html
 
Tilläggas kan också att filmen är tecknad, på liknande sätt som Bakshis filmer "Lord of the rings" och "Fritz the cat".
Detta betyder dock inte att den innehåller autentiska, svartvita nazistiska propagandafilmsnuttar (!)
 
Är inte Legend of Crystania mer som en 'prequel', alltså den är släppt senare men utspelar sig tidigare?

"There's nothin' as sure in the world as the glitter of gold and the treachery of Elves."
 
Re: Men Obi...

nog för att min ödla, grön leguan heter Obi-Wan...

Vilket sammanträffande. Jag har också en Grön leguan, fick namnet Zed delvis på grund av Polisskolan... För övrigt är Zed 1,30 m lång:-)

Darth Vader är så jävla grym att det räcker åt hela rymdimperiet.

GRYM var ordet!

Darth Nosse

Hail to the king, baby. - Bruce Campbell
 
Re: Burton (OT)

Jag har till exempel mycket svårt för Edward Scissorhands.

Den var det evigheter sedan jag såg så jag ska inte säga för mycket, men den är inte dålig, så mycket vet jag. (IMO då, såklart). Ska man försöka rangordna filmerna tycker jag nog att 'Batman Returns' är ganska löjlig. Trots att det mesta som Christopher Walken medverkar i blir intressant.

Nerosuferoth

Hail to the king, baby. - Bruce Campbell
 
Re: Självklart!!!

trots deta ganksa bryska uttalande, är jag böjd att hålla med...förbaskade film, BRINN i Helsiket....

inte ens effekterna duger....*suck*

//Barmhärtighet är något som de svaga har uppfunnit för att kunna utnyttja de starka.
 
Re: Men Obi...

Ja jävlar, min e typ nyfödd, c:a 40 cm me svans.

Då har lille Obi-Wan en bit kvar att växa... För ungefär 7 år sedan när jag köpte Zed var hon 30 cm lång med svans och kunde klassa ut en vandrande pinne i tanighet:-)

Skickar med en bild på Zeds nuvarande fysik.

Nerosuferoth

Hail to the king, baby. - Bruce Campbell
 
Re: Självklart!!!

inte ens effekterna duger....*suck*

Av det jag har sett på www.seednd.com så verkar det vara riktigt dåliga specialeffekter. Menar du att handlingen skulle vara ännu sämre?

Nerosuferoth

Hail to the king, baby. - Bruce Campbell
 
ja, tyvärr...

som nämnt ovan så är det bara ett bättre och längre avsnitt av "Sinbads äventyr", eller vad det nu hette...
...handlingen är så dåligt att jag får gåshud, så fort jag tänker på det...

//Barmhärtighet är något som de svaga har uppfunnit för att kunna utnyttja de starka.
 
Har också sett den...

..och jag tyckte den var bra. Håller med om att den inte var ett mästerverk, men den var långt ifrån dålig.
 
Back
Top