WRNU:s filmklubb 2025 v29

krank

Lättkränkt cancelkultur-kommunist
Joined
28 Dec 2002
Messages
36,991
Location
Rissne
Detta är WRNU's filmklubb för v29 2025 – #651 sedan starten.

Klubben är ganska prestigelös och du får gärna vara med.

Du behöver inte "anmäla dig" för att vara med. Det är bara att hoppa på precis när som helst.

Jag brukar iaktta följande "regler"; ni andra följer naturligtvis vilka regler ni vill*:

  1. Jag tänker se minst en film i veckan (även om jag inte lovar något just de här veckan).
  2. Det ska vara minst en film jag inte tidigare skrivit om i Filmklubben, varken innevarande eller tidigare år. UNDANTAG: Om jag har sett en film på bio eller streaming, och sedan köpt den, så kan filmen ses igen.När jag sett en film skriver jag något om den, mycket eller lite i mån av tid och relevans.
  3. Jag skriver bara om filmer jag sett innevarande vecka.
  4. Jag kommer att betygsätta enligt det här betygssystemet som jag knåpat ihop. Tanken med det är att få konkreta kriterier och därmed mer rättvis/jämn betygsättning.
Mina betyg tenderar att flockas kring 4–5, eftersom jag främst ser till att se film jag redan vet att jag gillar eller har god anledning att tro att jag kommer att tycka om.

Betyg jag satt tidigare: LÄNK TILL GOOGLE SPREADSHEET (sällan uppdaterat).

* VIKTIGT: Det finns en regel som inte är frivillig: INGA SPOILERS. Med spoilers menas inte "actionhjälten överlever till slutet" eller så utan mer att avslöja relationerna i familjen Skywalker, vad soylent green är gjort av eller Tyler Durdens bakgrund. Ni vet vad som menas; saker i filmer som är tänkta att vara hemliga och vars avslöjande liksom är en grej. Vissa av oss älskar oväntade vändningar i filmer och vill inte få vårt nöje förstört. Om du vill diskutera något som kräver att du spoilar, använd spoilertaggarna. De ser ut såhär:

1591730152931.png
 
Jag vill tipsa om den italienska filmen ”Allt du önskar kan du få”, som kan ses exempelvis på AppleTV eller SF Anytime mot en smärre avgift. Filmen utspelar sig vid ett enda bord, i en enda restaurang, dit människor kommer med sina önskningar till en man som kollar i sin stora anteckningsbok och säger vad de i så fall måste göra som motprestation. Någon vill bota sin sons cancer, någon ha tillbaka sin man, en nunna vill återfå kontakten med Gud, en bartender vill få en natt med sin drömkvinna etc.

Det är en säregen film som man lätt missar. Trots sitt begränsade format och avsaknad av action är den konstant spännande och mycket välspelad. Jag har sett den två gånger och var lika fascinerad denna andra gång, fast jag vet hur den slutar. Eller vet jag det?
 
Jag vill tipsa om den italienska filmen ”Allt du önskar kan du få”, som kan ses exempelvis på AppleTV eller SF Anytime mot en smärre avgift.
Den här går direkt upp på min lista att se. Filmen finns på Cineasterna - en tjänst där du kan låna filmer om du har ett bibliotekskort.

Ett annat tips är Vodeville, som listar alla tillgängliga streamingtjänster när man söker på en film.
 
Jag har sett Ziam

Ziam är en thailändsk zombieskräckis vilket kanske hade gått att gissa ifrån namnet ,ja asså inte att det är en skräckis men att filmen är thailändsk. Ziam -Siam -Thailand.

Hur som helst handlar filmen om en fd muay thai fighter som måste slåss mot en jäkla massa zombies för att rädda sin partner.


Betyg 2,5-3/5. Det är jäkla massa action serverad i 380kmh men det betyder inte att det som serveras smakar gott utan bara att man fått more then you can chew.

Vill man se zombiefilm och asiatisk sådan se train to busan ist och vill man se actionpackad thailändsk film så se ong bak eller tom yum goong med Tony Jaa ist.
 
Back
Top