För mig är rollspelsskrivandet oftast ett beställningsjobb. Det innebär att jag skriver något till en förläggare som har ett upparbetat varumärke och en tydlig idé om vad den vill ha. I den situationen ser jag min text som vilken konsultleverans som helst, de betalar mig och får en leverans som de får använda som de vill. Det är min text men det är inte mitt spel, så att säga.
Min ambition har varit att skriva för rollspel, inte att skriva en rollspelstext som gör mig rik.
Jag tror dessutom inte att mitt namn säljer fler ex av ett spel ... kanske att några av er här på forumet är nyfikna på vad jag åstadkommer, men det blir inga extra miljoner till Ligan för att just jag skriver Bittermarken. Om jag får gissa skulle de sälja fler ex om Erik Granström eller Pelle Nilsson t.ex. stod som författare men det handlar ju om rockstjärnor inom hobbyn och jag tror ändå inte att det handlar om miljoners extra som Ligan skulle tjäna. Det som Ligan tjänar "miljoner" på är deras arbete med att skapa Forbidden Lands och flera andra spel på engelska och sälja in dessa internationellt. Jag får vara med och bidra, men det tunga jobbet är gjort av Ligan redan, och det tunga jobbet fortsätter för Ligan efter att jag levererat min text.
Ta Bittermarken som exempel. Som en egen produktion hade jag kanske sålt 100 ex. Men då hade jag behövt lägga in en DoD-retroklon också. Och det hade inte sett så awsum ut, för jag har inte de resurser som Ligan har för grafik och tryck och tärningar och tygkarta och allting.
Så jag är nöjd med hur det funkar för mig. Andra tycker självklart annorlunda.