Jag är inte den enda från alla de jag spelat med eller som varit del av min spelgrupp utan åtminstone 8 av 70 har besökt rollspel.nu. En del av de här personerna har också 2 eller fler spelgrupper så jag kan i alla fall försöka representera en hel del folk.
Jag har själv bara varit på 2 konvent, vet att åtminstone 9 av oss också besökt olika konvent och en av personerna i min klubb brukade åka på alla större konvent och åker idag på lokala evenemang.
Jag är inte så intresserad av att spela när jag besöker konvent utan hellre köpa rollspel och träffa folk man vanligtvis inte träffar. Spelade dock på ett av konventen och skulle ha spelat 2 pass men blev sjuk. Mina besök skedde under tidigt 90-tal och urvalet var de största spelen som fanns då och det blev Drakar och Demoner men jag kommer inte ihåg vad jag skulle spelat andra dagen.
Om jag skulle åka på konvent och spela idag så skulle jag kolla på arrangemangen och vilja spela de som åter intressanta, snarare än vilka spel de använder. En del av behållningen är idéerna från äventyren, och att lära mig av andra spelledare.
Jag tror alla källor bidrar till att förbättra bilden av vad som spelas i landet och det här är en av dem. För att få en bra bild över oss på rollspel nu över ett år skulle det vara bra om man lade upp en undersökning på hur många personer som en röst/inlägg representerar och hur många timmar av varje spel som spelats. (Här beror det på vilket resultat man är ute efter, om man tittar i tråden om vilket rollspel som spelats mest senaste året då får man fram vilket spel just den personen och eventuellt den gruppen spelat mest. Men man missar exempelvis hur mycket som spelats. En person kan ha spelat 100 timmar D&D och det kan vara mer än 10 personer med 8 timmar var av DoD exempelvis. Man missar också exempelvis om alla spelar olika spel mest, men alla spelar samma spel som sitt näst mest spelade spel så lär det näst mest spelade spelet ändå vara det mest spelade spelet. Den stora grejen förstås är att man missar en massa olika spelade spel. Både hemma och på konvent brukar man ju spela flera olika spel. Sen behöver man inte nödvändigtvis vara intresserad av totala timmar och olika spel, utan bara vilja veta mest för varje person eller grupp.)
Man kan också lägga till en fråga kring hur många spel som köps kontra hur många som spelas. Det är ju nåt vi diskuterat här hur rättvisande försäljningssiffror är, och hur mycket av det som köps som spelas, men jag tror inte nån tagit sig tiden att kolla hur det står till här på wrnu.
Man kan ju också ta statistik över längre tid än ett år också.
Sen så gillar jag statistik i allmänhet och har försökt få till en rättvisande bild över min klubbs 40 år. Det finns annan historiskt intressant data att hitta i gamla tidningar som Sinkadus och gamla fanzin, och sajter som Alexandria försöker samla info om arrangemang från alla konvent.
Redigerat tillägg: För mig var det 4 spel som jag inte kände till. Dekaeders två spel (fast jag känner till Dekaeder), USMC (Som det inte framgick om det är vad jag vet att en polare kört på olika konvent där man kör nåt Aliensscenario, men jag tror han spelade under sent 90-tal till tidigt 2000-tal) och Dungeons of the North.
Blir i alla fall sugen på att dra iväg på nåt konvent nästa år.