Japp till en viss gränsDet fina är att det kan göras gratis och delas gratis.
Japp till en viss gräns
Korrläsare, redaktörer, skribenter, illustratörer, formgivare, tryckeri, frakt, lager, fulfillment, webshop, bokinfo, kassasystem, emballage, försäkringar, och en liten lön där på slutet.
Ja nej det är såklart helt tokigt. Det går ju lätt att göra ett rollspel för gratis, men det kommer bli en annan sorts spel än ett som kostar en miljon.Ja, det finns såklart ingen övre gräns för hur mycket man kan spendera. Beroende på ambitionsnivå och en massa annat, såklart. Det är inget konstigt, nödvändigtvis om en produkt kostar några hundra tusen.
Det som fick mig att reagera var ju mest att det uttrycktes som en självklarhet – att det enda sättet att få till en produkt om man inte ville använda generativ AI var att ha oändlig fritid och flera hundra tusen kronor att investera.