Vad heter er rollspelsklubb?

Min klubb heter ju Spelklubben Loke. Det var ingen av oss som var speciellt nöjd med det men inget annat av alternativen vi tog fram blev populärare än det. Jag och en polare ville att vi skulle heta Alpha Rules men det ville ingen annan. Namnet hade dykt upp på första numret av vårt första klubbfansin och tanken var att det skulle referera till rollspelens (då) viktigaste regel "Spelledaren har alltid rätt".

Namnet togs fram när vi skulle gå med i Sverok. I gruppen har också funnits medlemmar från två andra lokala klubbar, Yolo (ni vet vad det betyder) och F.E.A.R. (Föreningen Enköpings Aktiva Rollspelare). Vi har haft folk från andra grupper som jag inte vet om de har några namn. Vi hade några medlemmar som min grupp inte spelade med som efter ett tag bröt sig ur vår klubb och bildade klubben Evolution.
En medlem kom från en Gävlebaserad klubb som hette En grön sak på en mojäng.
 
Min inofficiella spelklubb med endast mig som medlem heter-The me,myself and i gaming club for the desperate and lonesome that's longing for some gaming buddies.
 
Först så kallade vi gruppen för Rinkabyrpg, sen byttes det till BBB som är en förkortning på Brända Bössan Boys. Det var det gruppnamn gänget fick efter att ha blivit felaktigt utpekade som bråkmakare på den lokala puben Brända Bössan i staden Ambrilla. Så nu är det kort och gott BBB. Skärmavbild 2026-01-19 kl. 23.31.19.png
 
Vi har försökt hejda de ständiga namnbytena på vår messengergrupp, som efter några sådana insatser länge fick heta Tisdagskonfluxen. Nyss döpte en av de mer anarkistiskt lagda spelarna dock om den till "Kristus ludnaste". Jag är osäker på om någon vet varför.
 
Vi startade en förening för massor av massor av år sen som vi i brist på idéer högg en karaktär från talisman slumpmässigt, så blev Likätarens spelförening. Men, någon på Sverok kunde inte riktigt läsa, eller skriva, eller hade som uppgift att göra saker mer studentikost än vad vi lyckades med, så det slutade med att den efter registrering hette Likörens spelförening.
 
Vi startade en förening för massor av massor av år sen som vi i brist på idéer högg en karaktär från talisman slumpmässigt, så blev Likätarens spelförening. Men, någon på Sverok kunde inte riktigt läsa, eller skriva, eller hade som uppgift att göra saker mer studentikost än vad vi lyckades med, så det slutade med att den efter registrering hette Likörens spelförening.
Och idag heter ni Spelarnas Likörförening?
 
Officiellt hade våra grupp inget namn, än mindre nu när den är mer eller mindre icke existerande. Men jag lekte med tanken att om den skulle ha ett namn så skulle den heta Fuck Those Dice. Kanske återupplivar jag gruppen nån dag med det namnet
 
Det vikingatida namnet Spjallbuði / Spelbåde har tyvärr dött ut. Den som förkunnar att en spelsittning är planerad skulle ju kunna heta så.

Fast i själva verket betydde namnet "evangelist". Spjall är "budskap", jfr. gospel. Verbet "att båda" har vi kvar än idag fast det uppfattas som gammaldags.
 
Jag vet inte om vi kan kalla oss en klubb men vi har organiserat oss för spel på LinCon sedan 1995. Det har blivit lite hemmaspel också, men ganska intermittent.
Vi kallar oss PLEW

Vilket står för: Peace, Love and Eternal Wisdom.
 
Klubb och klubb... Discord-servern heter i alla fall Tentakler i Mörkret, uppkallad efter titeln på en erotisk roman som en författande rollperson vid något tillfälle var tvungen att skita ur sig. Gänget gick så långt att de till och med tryckte upp merch i form av exakt en T-shirt när jag hade den dåliga smaken att fylla gubbjävel.
470223357_10162746702484122_1657887685042632964_n.jpg
 
Långkörargruppen kallade sig för ”De fem” i spelet eftersom det handlade om fem spelare/karaktärer (med viss rotation på karaktärerna under den 7 år långa kampanjen). Gruppen blev lite reducerad de sista åren så de blev det naturliga att löst kalla de för ”de tre”. Av någon anledning är eder evige spelledare inte inräknad, men å andra sidan är vi alla utvecklare så vi är både off-by-one och noll-indexerade tänker jag mig. 😄

Min andra grupp innehåller flera från forna throat club men eftersom karaktärerna är fd gladiatorer med grav amnesi som tagits ombord ett skepp så har sällskapet inget namn, men däremot skeppet. Skeppets namn beter sig som skylten i Pang i bygget så varje session frågar jag vad som står på den den här gången. Det började som Santa Marina och har förvrängts på alla möjliga och omöjliga sätt sen dess.

Sen att skeppet blev infekterat av en stickling av en stickling av en demon som i en tidigare kampanj tagit över en dryads träd och därmed korrumperat en flytande skog (flämt, andhämtning), ja det gjorde ju att skeppet försökte äta upp sin besättning, klövs på längden och kölen simmade iväg likt en gigantisk sjöorm. Skeppets namnskylt dyker upp i olika sammanhang ändå. Guppandes på vågarna, uppspolad på en strand, hemplockad som en souvenir av en fiskare, upphängd som en tavernaskylt osv
 
😂

Nu måst vi ju få höra förklaringen!
Det som händer i throat club stannar i throat club.

Nä, skämt åsido som kom det av att inför min Mörk Borg oneshot i fyra delar (eh, ja) hade jag preppat tio karaktärer som alla dött på olika smakfullt osmakfulla sätt och som reste sig ur sin gravar (fast i dödsriket). Någon hade halsen avskuren, någon annan var sönderbränd osv

Sen började vandringen uppåt och åter mot livet, men längs med vägen så hamnade de i trubbel (otippat!) och det blev lite Benny Hill-aktigt hur många inom och utanför sällskapet som fick sin halsar utsatta för trauman. Min träfftabells-D12a gjorde inte saken bättre. 😄
 
ToA - Kort för Tomb of Annihilation a.k.a. "Rumble in the Jungle" med @Bitterknekt som DM

Vi startade med fysiska möten innan Pandemin och övergick till Google Meet/Jamboard när pesten kom till byn, för att senare gå över till Roll20/Discord. Vi har någon/några enstaka speltillfällen kvar innan vi kommit igenom hela kampanjen.
 
Inspirerad av den här tråden frågade jag mina spelare, som just spelat färdigt vår Dragonbane-kampanj, om vi skulle ha ett namn som grupp. De bestämde sig för följande: The Dragon Dudes, med underrubriken "The Group of Dudes who slayed Kreurm just for the sake of his gold" (sic).

🥲
 
Gränby rollspelsklubb heter den jag driver. Trist namn men det är med flit för att lyfta namnet Gränby.

Min regelbundna privata heter ARG! - Autistiska RollspelsGruppen. Det är väldigt mycket "actually på sidan 52 står det..."
 
Back
Top