CoC Sverige Scenarios/kampanjer från engelska CoC som passar fint att överföras till CoC Sverige?

Jag har spelat både Edge of Darkness och Crimson Letters (från 6th Ed. och 7th Ed. regelböcker, motsvarande), och försatt dem i Uppsala med omnejd. Det har fungerat väldigt bra! Speciellt Crimson Letters som rör sig mycket runt Miskatonic University och dess personal och studenter passade väldigt väl att försätta i Uppsala.
 
Jag gästspelledde nyligen CoC i en spelgrupp och körde då för ovanlighetens skull ett färdigt äventyr, nämligen "No Man's Land". Eftersom en av karaktärerna i kampanjen hade varit frivillig svensk soldat i WW1 så läste jag på lite. Det var rätt många frivilliga svenskar i WW1 så de fick spela en flashback som soldat-karaktären hade.

De var alla svenska frivilliga istället för de färdiga karaktärerna som följer med. Det funkade jättebra.
 
Allt slemmigt kan med fördel förflyttas till Bruzaholm. Bara stavningen gör denna ödsliga småländska håla lämplig. Den som har varit på plats vet vad avgrundsdjup fasa innebär.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PAX
Back
Top