Rollspelshistoria och klasstillhörighet

Har vi redan nämnt att det är svårt att spela rollspel hemma om man inte har ett eget, hyfsat stort rum?
Då får man vara innovativ och uppfinningsrik och hitta andra ställen att spela på som i garaget eller vedbon eller nått.

Fattigdom är all uppfinningsrikedoms moder
 
Har vi redan nämnt att det är svårt att spela rollspel hemma om man inte har ett eget, hyfsat stort rum?
När vi började låg vi nästan alltid på golvet. Kanske inte så konstigt - det var ju där man lekte!
Det gick att tränga ihop en hel del ungar även i små rum. Den som var paralyserad eller dyl. fick sitta på sängen och läsa serietidningar.
På sommaren satt man ofta ute.
Senare blev det vardagsrum, köksbord eller källare.
 
Jag tror f.ö. att det handlar mer om hur många syskon man har, än klasstillhörighet. Inte ens i de trasigaste familjer har ungarna saknat rum, men i stora familjer har de ibland fått dela. Dessutom tillkommer ju retsamma småsyskon som ett störningsmoment, om de inte var med och spelade förstås.
 
Back
Top