Tobias Eliasson
Veteran
Re: Den bör ha gått till tryck ...
Den ligger hos tryckeriet nu, börjar tryckas imorgon.
Den ligger hos tryckeriet nu, börjar tryckas imorgon.
Om de så gärna vill leka krig så kan de väl gå med i hemvärnet istället för att suga ut Sverok?
Är det verkligen en del av förbundets verksamhet? På vilket sätt är det spel och inte idrott vi pratar om här?
Det enda riksmötesbeslutet jag känner till (men jag kan ha missat något) om saken är ett där man säger att de kan få vara med - Om de lajvar.
Jag tycker att förbundet utarmas av att en massa andra fritidsnöjen åker snålskjuts. Jag har aldrig prövat på vare sig airsoft eller paintball(jag vet inte ens vilken skillnad det är mellan de två) men hade säkert tyckt att det var kul. Men det har inte ett smack med rollspel att göra bara för att det finns rollspelare som sysslar med det.
I dag heter förbundet »Sverok – spelförbundet«, och »Sverok« är inte längre en sammandragning utan ett namn. Detta för att ge plats åt fler spelformer än blott roll- och konfliktspel.
Som jag skrev ovan tycker jag att paintball och airsoft kan falla under »konfliktspel«.
Frågan är då om inte ishockey också är ett konfliktspel? Om ishocketföreningen LHC vill gå med i Sverok, skulle den få det?
Det kanske är en fånig fråga, men den egentliga frågan är: vad kan man egentligen räkna som spel? Vilka föreningar passar i Sverok?
(Sedan kanske inte det här är rätt tråd att diskutera det i?)
?medan det inte är ok att slå på varandra med gummi/trä eller stålsvärd. Någon som kan förklara var spelskillnaden ligger?