Nekromanti Koll på musiken...

Ichabod_UBBT

Warrior
Joined
10 Jun 2005
Messages
265
Location
Växjö
Exakt just nu, medans du läser detta? Vad lyssnar du på då?

Hur pinsamt det än är... :gremlaugh: (DU lyssnar väl inte på SÅNT :gremlaugh: )

I jukeboxen:
Tomomi Kahara - Anata ga Ireba (winamp radio)
 
Ojojoj...

...Den här tråden kan bli lång...

Audioslave - Your time has come
 
Då jag först läste inlägget lyssnade jag inte på något alls, men det kändes lite tråkigt, så jag satte i gång iTunes och slumpade fram en låt. Det var Cocteau Twins – Wax and Wane som kom först, men innan jag kom mig för att skriva det här inlägget hann nästa låt börja ( SMA – Iceman, nedladdad från skivbolaget Moserobies hemsida tack vare en länk på rollspel.nu. Ett sammanträffande?).

Men det är väl "ingenting" som är det riktiga svaret.
 
Du kom precis i skraven...

... mellan två låtar. Waylon Jennings sista toner i Yellow Rose of Texas tog slut när jag kommit till din första smiley och sedan drog Carl-Oscar Nygrens Kalas- och Nöjesorkester igång med Ingenmansland. Och båda två rockar rumpan av allt ni kan komma med.


Storuggla, drar på scannern istället
 
Connie Stevens - Sixteen Reasons (Från Mulholland Drive-soundtracket)

En låt som får mig att tänka på CCC; den är väldigt bomullsfluffigt suggestiv på ett sätt som får mig att tindra med ögonen och tänka på vackra pojkflickor i pastellfärgade klänningar... Å så sjunger jag givetvis med i texten: "Snuggling in the car/your wish upon a star" är höjdpunkten.
 
Just nu i detta nu så lyssnar jag på Bob Marely - Soul Shakedown.

/ Johan K, som gjorde en raid & norpade syrrans data med... :gremgrin:
 
Just nu går TVn ('Allo, 'allo rullar, så uttjatad att den nästan är rolig igen) medan jag tvättar, bokar semesterresor, slösurfar och förbereder eftermiddagens spel. Hade du frågat några timmar senare hade jag visserligen inte svarat, men om jag hade svarat hade det nog blivit kampanjens signaturmelodi, en svagt atonal mix av en mässa av Byrd, ett shamanstycke av Gerrard och en symfoni av Rangström.
 
Magnus Uggla - Kung I Baren

Till mitt försvar vill jag påpeka att jag befinner mig i mitt barndomshem och bara har brorsans playlist att tillgå. :gremsmirk:
 
Blank Generation—Richard Hell & The Voidoids (nt)

NT = Neologistisk Tixotrop
 
Ett fläktsystem som inte är rätt inställt och en skrivare som trycker ut ett par sidor...

Lustigt att jag inte lyssnade på något när jag läste detta. Brukar ju nästan jämt sitta med lurarna på.

Därför tar jag detta som en uppmaning att trycka på mig lurarna och winamp slumpar då fram In Flames - Touch of Red.
 
En fläkt som står o svalkar

snart kommer jag dock sätta på Alan parsons project pyramid eller jamiroquai's nya som köptes för sex dar sen.
 
Exakt just nu, medans du läser detta? Vad lyssnar du på då?

P3. Jag vet inte vilken låt, men den är rätt fånig. Vänta lite så ska jag höra vad programledaren säger...

"Welcome to the City" med Amy Diamond var det tydligen.

/tobias
 
Back
Top