HEX24

Vilken missär!

Det har varit något av en tuff månad… Så alla får en fruktansvärd labyrint av basalt och bränt kött som kanske kommer föda en gud av lidande och liv.
 
Jag prokrastinerade mig stolt genom hela februari, så nu kommer min hex en dag (eller två dagar, om man nu inte vill räkna skottdagen) för sent.

Älskar att fjällen är så här personifierade. Det är ett supercoolt fantasy koncept.
 
Bara en koll. Det går väl bra att önska att två hexar är hyfsat nära varandra (måste inte vara bredvid)? Den jag skriver nu sitter lite ihop med min gamla (två slumpmöten hänger ihop).
 
a valid message

Trollet Lage har nu besökt den här hexen på sina resor. Han undersökte slottet, men när han kom nära slottet kände han att något var fel. Han stannade utanför porten som också hade ett kraftigt fällgaller. Här försökte en vänlig röst locka in honom i slottet. Lage fick direkt kalla kårar av rösten och hur den verkade helt obrydd över att ett troll kommit till porten. Röstens ägare stannade inne i mörkret och visade sig inte. Lage försökte smyga runt slottet för att se vem som var i det, men när solen började gå ner tappade han modet och flydde, rädd att ägaren till den mystiska rösten skulle komma ut.

Vilket var tur, för det här var slottet där en drake flyttat in! Lage vet inte detta och planerar att återvända senare när han har back-up med sig.
 
View attachment 17174

Här kommer min hexagon för mars. Det Röda Kastellet:

Jag har också börjat översätta mina hexar och publicerar dem på min nya blog:

Jag älskar fällan där de glada tomtarna som ser snälla ut (jag hade visat spelarna bilden!) faktiskt har en chans att lura in spelarkaraktärerna! Det här är sociala enqounters, en liten dungeon och en kul boss fight! En härligt fantasy hex lämplig för låg nivå ävenryrare.
 
Om jag väntar tills sista mars så kommer ju ingen läsa den för det är con eller påsk. Så här är april. Och det är en stad den här gången!
 

Attachments

Om jag väntar tills sista mars så kommer ju ingen läsa den för det är con eller påsk. Så här är april. Och det är en stad den här gången!
Enastående!
 
Om jag väntar tills sista mars så kommer ju ingen läsa den för det är con eller påsk. Så här är april. Och det är en stad den här gången!

Jag älskade beskrivningen av könsrollerna! Det gav verkligen något konkret som gör att platsen blir levande! Spännande!
 
Nu är jag klar med min hex för mars: Nekromantikerns Torn. (Det är hexen som nämns i min februarihex).

Gillar det här! En liten by och en liten dungeon. Alltid räligt när man räknar att trollkarlen bara är en nekromantiker och sedan BAAM! Ismagi.
 
Torn! Massor med torn! Alla samlade i en sammanhängande klump mitt på kartan.

Jag tänker mig att rollspelet heter Tinnar och Torn.

Det är inte bara en rollspelsvärld, det är en livsstil.
 
Back
Top