Ok, jag fattar poängen men Rhaenyra har väl knappast haft dåligt med scener i avsnitt 1 och 2. Så lite orättvist är den allt.med ett meme som summerar ett mindre klagomål jag har med denna säsong dock.
Ok, jag fattar poängen men Rhaenyra har väl knappast haft dåligt med scener i avsnitt 1 och 2. Så lite orättvist är den allt.
Haha, snällt. Men det är nog mer mems i sig som kanske är haken för mig.Jag hämtade hit ett annat meme åt @Bifur istället som förhoppningsvis tillfredsställer honom bättre
View attachment 18561
(Daemon vet inte ens själv varför han gör vad han gör, däremot.)
Jag uppskattar hans kaosenergi väldigt mycket, men tror jag uppskattar den mycket mindre om det inte vore just för skådisarnas insatser. Det här är en så löjligt väl skådespelad serie så det bara går.
Tycker det är briljant hanterat. (Sen hur det skötts bakom kameran vet jag inget om.) Som exempelvis i bråkscenen i avsnitt 2 där Rhaenyra frågar om han erkänner henne och han bara inte kan svara ja, utan måste komma med liksom något annat påstående som typ innebär "ja". Men bara inte uttalat eller på ett sätt där han tydligt ger efter.Uppenbarligen är han rabiat kring att inte behöva känna sig tvungen att göra något eller inskränkt i sitt handlande av några yttre faktorer, men utöver det? Svårt att säga.
Avsnitt 2 var precis så bra jag ville att det skulle vara och serien fortsätter att vara 5/5! Jag vet att det är långt kvar och lär inte bli förrän i säsong 3, men jag ser verkligen fram mot hur de hanterar ”hour of the wolf” då Stark från första avsnittet inte var vad jag tänkte mig när jag läste Fire and Blood. Men annorlunda än vad jag tänkt betyder inte dåligtSer fram mot avsnitt 3 och resten av säsongen, skall bli intressant att se hur långt in i ”dansen” man kommer i denna säsongen.
Kanske, vi får se!Om vi gissa helt från höften?
Säsongen slutar med...
Rhaenyra erövrar King's landing.
Om vi gissa helt från höften?
Säsongen slutar med...
Rhaenyra erövrar King's landing.
Ja, det låter troligt.Eller näst sista - det är en GoT-vana att göra den stora grejen i näst sista avsnittet och låta det sista runda av.
Eller näst sista - det är en GoT-vana att göra den stora grejen i näst sista avsnittet och låta det sista runda av.
Ned dog väl i avsnitt åtta av tio i säsong ett? Eller jag som totalt glömt hur säsong ett i GoT var?Kanske, det är möjligt. Å ena sidan dog Ned i näst sista säsong 1, men å andra sidan fick Dany sina drakar i säsongsfinalen - tror att det är någonstans där denna säsong kommer avrunda. Harrenhall lär dyka upp i nästa eller näst-nästa avsnitt oavsett.
Ned dog väl i avsnitt åtta av tio i säsong ett? Eller jag som totalt glömt hur säsong ett i GoT var?