NYHET Broken Empires

Bara av att ha läst kickstartern och tittat en halvtimme på videon (2x speed) känns det som många bra BRP-lösningar (alla vilka jag förvisso hade i Matiné för 15 år sedan).
  • pendragon-slag
  • använda båda T10-tärningarna för effekterna
  • lyckas genom att bara titta på värdet, utan att behöva slå
  • besläktade färdigheter hjälper varandra.
  • extended conflicts
  • tema-baserad magi med effekter som gör magin farligare för användaren
Det enda som är lite tråkigt är rese-reglerna som verkar vara slag på slag på slag. Wound-reglerna känns också väldigt mycket som slag på slag på slag under strid.

Intressant att man kan få en effekt utifrån vad tiotalet visar men att man kan ha expertise som ett minivärde. Så man börjar alltid med 0 men kan höja den till (max) 4. Så även om man har 34% (och därmed kan få 0-3 i effekt) så får man alltid fyra effekt.

Känns som ett spel jag definitivt hade köpt om jag hade spelat fantasy-rollspel. Han säger dessutom att fokuset ligger på relationer. Känns som ett bra spel att sno mekanik från, särskilt som han själv har snott mycket från andra spel (Delta Green, Ars Magica, etc).
 
Last edited:
Jag kickstartade den på PDFnivån för jag tyckte reglerna verkade intressanta och att de kanske kunde användas till annat också och inte så mycket för att jag behövde ett till fantasyspel. Ska kolla igenom videon nu.
 
Snajsigt! Hur är regelsystemet utöver tärningsmekanik? Jag har insett att antingen vill jag ha rejält med grejer till RP (yrken eller spells/intressanta talents / gear etc) eller så vill jag ha det rejält avskalat, typ Knave.
 
Back
Top