Min spelgrupp har äntligen fått tummarna ur och fortsatt på den Ur varselklotet-kampanj som pga reasons legat nere sedan i våras. Gårdagens session var nummer tre i ordningen, året är 1984 och äventyret är Kronografens hemlighet. Spelarna gräver i flera fall av försvinnanden av husdjur i och kring det lilla samhället Munsö där de bor. Spelarna hittade även en burfälla som någon hade riggat med falukorv som lockbete ur vilken de befriade en fången golden retriever.
Dessutom så är deras mattelärare mer än lovligt skum och det även om man bara räknar in hans beteende och inte det faktum att han även har en märklig apparatur av kretskort och sladdar på insidan av sin cykelhjälm. Dessutom går det rykten om att det ska ha setts ett monster vid den gamla jaktstugan vid Hovgårdsfjärden. Där även jakthunden Pedro ska ha försvunnit för ett par dagar sedan. Och där dessutom den mystiske matteläraren ska ha setts smyga i buskarna.
Det är dessutom inte allt som sker i rollpersonernas liv. En av dem har problemet att föräldrarna ska skiljas, en annans pappa har, eventuellt, träffat en ny, den tredje, nyss inflyttad från USA, har hamnat i ett land med endast TVÅ TV-KANALER(!) och en annan är både mobbad i skolan och ignorerad hemma. Sedan står dessutom julen strax för dörren med allt vad det innebär av påtvingat samkväm, besökande släktingar, oro för att man inte ska få det man önskat sig i julklapp eller att man ska missa ett avsnitt av julkalendern Julstrul med Staffan och Bengt.
Så plotten är rejält tjock redan bara ett fåtal möten in.