Även när jag säger Smarta Saker™ så brukar det liksom alltid vara folk som är motvalls. När alla är på samma sida så anar jag begravda faggor i vassen.Varför känns det skumt? Jag var ju för siare förra gången, men det var innan nån (du?) lade fram det där att siaren suger för att den måste vara kvar i byn. Och det stämmer ju. Så varför skumt?
Slumpen ger inga signalerOm vi låter slumpen avgöra vem som går först är det 3/4 risk att det blir en bybo som dör. Räknar jag rätt? Inte bra odds.
Om vi gemensamt väljer vem som går först är oddsen ännu sämre då vi har spelare som medvetet vill att bybo går först.
Slumpen ger bättre sannolikhet än byn uppblandad med ulvar. Har jag rätt?
Nej, det här är jätteknasigt. Man blir inte en bättre by om man skippar utröstningsprocessen och bara lottar någon som ska åka ut för då vet man ingenting nästa runda heller och kan lika gärna lotta då också. Då finns det inget varulvsspel kvar. Utröstningen är ju något vi analyserar.Om vi låter slumpen avgöra vem som går först är det 3/4 risk att det blir en bybo som dör. Räknar jag rätt? Inte bra odds.
Om vi gemensamt väljer vem som går först är oddsen ännu sämre då vi har spelare som medvetet vill att bybo går först.
Slumpen ger bättre sannolikhet än byn uppblandad med ulvar. Har jag rätt?
7pers+häger har godkänt. Det är en majoritet. Men de flesta vill bara vara med om det är konsensus.
Är ju svårt att komma ifrån att ”vissa” fuckade upp förra vändan, förstår inte hur min kommentar då skulle innebära att det är konstigt att jag inte är en ivrig förespråkare av AD nu. Att ni fuckade upp bevisade ju min tes att byn inte samordnad typ nånsin så jag ör skeptisk till att det ska funka den hår gången heller.@POJ jag kan tycka det är lite märkligt att @POJ och @BiobunkerVII är så skeptiska till AD.
Biobunker var ju inte långsam med att skriva om hur dåliga bybor vissa av oss var som fucka upp R1. Nu vill du inte driva AD.
Och POJ som ju faktiskt tjänande på att det sket sig. Kanske har bias från förra spelet och är ute och cyklar men då får ni säga det till mig.
Röst: @BiobunkerVII
Ge en officiell tumme till Hägers inlägg då.Men som redig bybo har jag ju också sagt att jag är ok med AD och kommer följa reglerna för det.
Håller band på mig själv att inte skriva för mycket då folk stör sig på det å direkt hugger som hajar när jag missförstår nåt skit.
Har vi omvända roller nu eller? Det här känns ulvigare än när du går igång på när jag som ulv försöker trigga dig.Håller band på mig själv att inte skriva för mycket då folk stör sig på det å direkt hugger som hajar när jag missförstår nåt skit.
Därav håller jag mig bla utanför allt kaossnack om AD.
Jag skrev tidigt att jag är för AD 20:00![]()