Varulv [R2] Den stora konstutställningen

Helvetet vad den här rundan gick undan, känns som skryt att kalla min delaktighet sporadisk…
Hägern och Impe claimar alltså pajas, jag tycker Hägern känns trovärdigare.

Röst: @Impetigo
 
Antal bus som inte är bybor är väl 4-6 av de som är kvar.

Dessa har i min bok inte grönat sig:
@Impetigo. RÖD
@Big Mama RÖD

@Brynolf
@Vimes
@BiobunkerVII
@Sömniga Isaac

Jag kan ha misstagit mig på Vimes: behöver kolla tillbaka på poster (har för mig att det var en självklar där men är för trött nu) när jag orkar imorrn.

Kan vi reda ut hur många ulvar å DTF som är i spel?
 
Inspirerad av Hägerstrand AI-brus i slutet på R1 provade jag prompta:

Baserat på följande tråd (https://www.rollspel.nu/threads/den-stora-konstutstÄllningen.87133/), skriv ett roll-PM till användaren Hägerstrand från spelledaren Basenanji som berättar att Hägerstrand blivit utsedd till rollen Joker i spelet. Håll det spontant och informellt!


ChatGPT:

Tjena Hägerstrand!

Kul att du är med i Den stora konstutställningen. Jag tänkte bara droppa ett snabbt PM innan dörrarna öppnar på riktigt.

Du har blivit tilldelad rollen Joker.

Det betyder i korthet att du spelar ditt helt eget lilla spel vid sidan av alla andras konstkritik och kulturella poser. Du tillhör alltså inte någon av de vanliga fraktionerna, utan är mer… ja, ett vandrande performance piece. Lite Banksy i människokropp, typ.

Din huvudsakliga grej är att skapa kaos, förvirring och gärna få folk att ifrågasätta vad som egentligen händer i utställningshallen. Du kan i princip välja lite själv hur du vill spela rollen:
– så tvivel
– röra runt i grytan
– få folk att misstänka varandra
– eller bara luta dig tillbaka och njuta när allt spårar ur

Det finns inga hårda krav på exakt hur du gör, men om du märker att diskussioner håller på att bli lite för rimliga så är det ett bra läge att gå in och… kurera lite avantgarde.

Vinstvillkor:
Du vinner om du lyckas överleva till slutet eller om spelet når ett riktigt härligt kaosläge där ingen längre vet vad som är upp eller ner. (Du får använda din egen konstnärliga bedömning där.)

Om du har frågor är det bara att hojta. Annars: sätt på baskern, luta huvudet lite skeptiskt och börja analysera folks “penseldrag”.

/Basenanji
intendent, curator och eventuellt ansvarig för att allt spårar ur

Ja, det där lät ju inte alls som Basse 😂😂😂 Antingen är Hägern bättre författare eller promptare än vad jag är eller så är PM:et legit.
 
Innan jag listat ut det är det klokt att rösta på Häger, for the sake of balance.
 
Okej. Ska försöka gå tillbaka till Impetigos och Hägers originalclaims, men tills vidare:

Mitt PM (vanlijbybo) har strukturen:

[Personlig hälsning]
[Roll-PM i likhet med det som presenterades i startinlägget + hemlig information]

[roller och vinstvillkor i separat inlägg (11 minuter senare för min del)]

Alltså i stil med det Häger presenterat här.

Å andra sidan: jag förutsätter att även ulvar och D3Fer fått personliga hälsningar. Hägers PM skulle ju kunna vara autentiskt bara det att "JOKER" ersätter "ULV" i originalPM:et. Så, lätt att lägga sig nära sanningen och ändå få igenom en lögn, så att säga.

Enligt Impetigo fick han ett "Ka-Pow!" som hälsning. Lite off, men inte en helt självklar grej att ljuga ihop heller...

Det landar mig i två möjliga scenarion:
1. Hägers PM är autentiskt, men han har bytt ut ULV mot JOKER. Basse tyckte "Ka-Pow!" var en bra grej att skriva till Impetigo.
2. Hägers PM är autentiskt. Impetigo har hittat på hälsningen "Ka-Pow!" (egentligen står det "ulveliulvulvulv!!!").

Jag landar nog i, för tillfället i varje fall, att scenario 2 är mer troligt (det kräver färre antaganden, vilket Occam brukar gilla). Så:

Röst: @Impetigo
 
Gick tillbaka och kollade outningarna. Anthrox är först (innan tulpanerna, Sidd!), sedan följer Häger direkt efteråt. Impetigo chippar in som tredje claim i sitt första inlägg.

Rent tajmingmässigt är ju Impetigos outning svagare än Hägers. Om man som ulv ser att 2 av 3 powers outat är det ju utmärkt läge att chippa in den tredje outningen för att undvika att byn ska gröna 3 spelare på ett bräde.

Jag tycker det mesta talar för att Impetigo är skurken här, men Häger är ju frejkclaimskungen, så man blir ju orolig
 
Det är väl bara Sidd som har nämnt det men hur många tror vi det är av varje fraktion?

Det kan ju potentiellt bli så att vi i byn behöver teama upp med annan fraktion om en av de andra blir för starka.

Hur många DTF finns i spel? Kan det vara två stycken?
 
Här är röstställningen igår.

1773729640193.png

Jag tycker fortfarande att det var rationellt att rösta ut Stradh igår. Att rösta på någon annan är konstigt där. @Sidd valde att ta Stradhs parti och rösta på Anthrox eftersom han ”låtsades veta hemlig information”, men jag vet fortfarande inte vad han pratar om där.

@Octagonal @Sömniga Isaac @Sysp @BiobunkerVII röstade utan att ta ställning till outningarna. Jag uppmanade dem att försöka reda ut mer och ta ställning till ifall vi behövde outa även powerroll istället för att ställa sig bredvid, men det gjorde de inte.
 
Två trådar att plocka upp

- Det är dags att börja använda vaniljbybornas hemliga information. I vilken ordning gör vi detta för att dra ner brallorna på ulvar och tredjefraktionen?

- I anmälan skriver SL att vi "kan ni kanske lägga ihop ett och annat utifrån den fruktansvärt roliga bakgrundshistoria jag förvirrat er med".
Någon som ser något matnyttigt här?
Vad hände mellan ditt inlägg #11 dör du dundrar på om vad fasen Octa snackar om för hemligheter och det du landar i här?

Är det här spelet rörigare än vanligt?
Flera spelare, @Sidd och @Octagonal missar vem som outat vad.

Jag får gå på feeling här, @Hägerstrand är grönast i spelet. @Vimes spelar stabilt här får jag också en grön känsla.
@Sysp inlägg med AI fattar jag inte vad syftet är med egentligen rödorange
@Sidd känns lite off men kommer med ett skarpt iakttagande kring Morsans inlägg. Gul
Brynolf och Isaac har jag ingen koll på - gula

Jag tror Impe och Morsan är ulvar.
 
Här är röstställningen igår.

View attachment 28986

Jag tycker fortfarande att det var rationellt att rösta ut Stradh igår. Att rösta på någon annan är konstigt där. @Sidd valde att ta Stradhs parti och rösta på Anthrox eftersom han ”låtsades veta hemlig information”, men jag vet fortfarande inte vad han pratar om där.

@Octagonal @Sömniga Isaac @Sysp @BiobunkerVII röstade utan att ta ställning till outningarna. Jag uppmanade dem att försöka reda ut mer och ta ställning till ifall vi behövde outa även powerroll istället för att ställa sig bredvid, men det gjorde de inte.
Jag kunde inte delta igår så var inte ens medveten om röstläget. Kommer inte kunna delta mycket efter det här inlägget heller
 
Här är röstställningen igår.

View attachment 28986

Jag tycker fortfarande att det var rationellt att rösta ut Stradh igår. Att rösta på någon annan är konstigt där. @Sidd valde att ta Stradhs parti och rösta på Anthrox eftersom han ”låtsades veta hemlig information”, men jag vet fortfarande inte vad han pratar om där.

@Octagonal @Sömniga Isaac @Sysp @BiobunkerVII röstade utan att ta ställning till outningarna. Jag uppmanade dem att försöka reda ut mer och ta ställning till ifall vi behövde outa även powerroll istället för att ställa sig bredvid, men det gjorde de inte.
Bra att du gräver i detta debacle.
Var ju surt att det var två bybor det stod emellan å fel hade vi alla bybor.
Jag med: tänkte att Anth bara brus-snackade om att han försökte dölja hemlisar. Det är liksom lite överkurs för om powerrollerna gör så så beteer de sig som scum-fraktionerna. Med skydds-argumentet: jag hjälper bara byn. Jag hade fel om det: sorry @Anthrox 🙏

Vidare så hade jag ju rätt om att falsk-claimaren var en av de tidigare än Strath😇
Strath gick ju alltså ut då denne visste att en av de andra tre var bus. Rätt rationellt för en bybo.

Tyvärr var det en för stressig dag igår för mig för att göra nån mera koll på Impe/Häger.
Alla behöver se över Impes lir!
 
DÖDSPAKT mellan lagen!
Har vi någon kunskap alls om vad DTF har för incitament till nånting? De vill ha ut både ulvar och bybor. Har de några förmågor eller nåt? De har ingen hemlig information alls, om jag förstod rätt?

Har någon nån information i sitt PM som har med DTF att göra?
 
Ok...

21:36 skriver Basse att PMen är individuellt skrivna efter mallen i startinlägget och kan skilja sig. Metamässigt betyder detta att SL inte vill att vi ska gå upp i linningen över hur pmen är formulerade.

Fem minuter efter detta postar Impe sitt PM som är identiskt med startinlägget, men med ett Ka-pow tillagt.

Två minuter efter det postar Häger sitt PM som skiljer sig helt från mallen.

..........

Tankar om detta:

Mitt eget PM stämmer BETYDLIGT bättre överens med Impes, vad gäller förhållande till startinläggets mal.

Hägers PM känns visserligen bassigt (till skillnad från Sysps Roomba-kompis). Men det är fett annorlunda mot startinlägget. Jag tror inte ulv-Häger förberett ett sådant fejk-PM sedan länge. Han hade bara sju minuter på sig att skriva ett sådant efter att Basse sagt att PMen KAN vara individuella. Innan Basses metainlägg skulle ulvarna nog inte våga författa ett så avvikande PM. Så det här hade behövt gå snabbt. Men klart det är görbart.

Och som Vimes sagt, man kan ju faktiskt byta ut "joker" mot "ulv" i Hägers PM och det mejkar ändå sense. Kanske ännu mer sense faktiskt. Varför skulle Basse säga "det här är ju helt orimligt att JUST DU HÄGER skulle bli JOKER". Va? Joker finns inte i vår meme-påse alls. Det är ju rimligare att han skrev "nämen vad är sannolikheten för att du blev ULV IGEN, Häger?"

Meta-tänk: jag kan fatta att Basse har varierat vaniljbybo-PMen lite, så inte alla har fått exakt samma. Men powerrollerna finns det ju bara en av. Varför skriva en joker-mall i startinlägget som sedan inte följs i det -enda- joker-PMet? Makes no sense.

Nej, jag lutar åt att Impe är grön, men att Häger i så fall ska ha nobelpris i speed-Basse-imitation. Ellet att han bara bytt ut "ulv" mot "joker".
 
Back
Top