Troberg
Sinister eater
- Joined
- 27 Jun 2001
- Messages
- 18,227
Tror det främst uppstår om man väljer att ha mer avancerad topologi i sitt nätverk än köra routerna från sin leverantör (kanske köpa en ny lite bättre) och sedan logga in på den med login/lösen som står på dekalen på produkten. Kanske lite tillspetsat MEN ju mer avancerade inställningar desto mer krångel upplever jag att det blir.
Mitt hus är typ 40x30 m. Det är byggt i omgångar, så många innerväggar har varit ytterväggar. Jag måste ha många accesspunkter.
Jag kör allt som går att köra trådat på tråd. Det är till och med så att jag kör en ethernet-dongel till telefonen om jag ska överföra mycket.
Och behöver man linux finns det ändå inbyggt i windows numera och jag har kört det i något projekt då det funkat utmärkt![]()
Fast det löser ju inte problemet att man vill bort från Windows till ett säkrare OS.