Varulv [KoK] - R3

Accepterar du ordförande Anthrox paket?


  • Total voters
    12
Varken jag eller fjodde har påstått att Corona-punkten skulle vara en av organisationerna!

Vem har arbetat in det påståendet egentligen?
Det var nog för att du sa så från början. Sen ändrade du dig visserligen.

Fjodor har mest sagt:

0-3 och 1-3 handlade om kontroll över något.
Och 1-1 involverade en dryck kan jag bekräfta.

Och så sa han typ "det finns skäl att vara försiktig med outande av namnen på konspirationerna", vilket jag tolkade som att han tyckte sig kunna se ledtrådar som vi inte ville ge ulvarna.

@fjodorsenuba var dina 1-3 och 0-3 relaterade till några av de möjliga organisationerna i Vimes appendix-lista?

Och vad såg du för skäl att vara "försiktig" med Corona-grejen? Den var väl ändå helt ofarlig?
 
både fjodde
och du
Har sagt att alla tre alternativ ni fick (dvs inklusive corona) var informstionsbärande för en organisation.
Kollade fjoddes länk och du verkar ha rätt: fjodde får svara upp på den👍

Kollade min länk också: även här har du rätt.
Som du ser så kopierade jag in samma

”xxxxxxtext som delvis ger fluff till byboorganisationxxxxxxxx”

Det gjorde jag för att inte avsljöjja nåt.
Jag ville där på de trötta nattimmarna inte råka smula nåt fel som ulvar skulle kunna sniffa upp.

Förstår att det syftar fel.
Det jag skriver nu är det som gäller.

Bra gräv Anth👍

Dock så kvarstår problemet där du påstår att dina tre texter INTE innehåller nåt.
Det gör alltså att ingen sån text betyder nåt.

Då betyder det alltså att du redan i denna rundas första post kunnat outa dessa texter utan problem👍

Visa det då eller?
 
Kollade fjoddes länk och du verkar ha rätt: fjodde får svara upp på den👍

Kollade min länk också: även här har du rätt.
Som du ser så kopierade jag in samma

”xxxxxxtext som delvis ger fluff till byboorganisationxxxxxxxx”

Det gjorde jag för att inte avsljöjja nåt.
Jag ville där på de trötta nattimmarna inte råka smula nåt fel som ulvar skulle kunna sniffa upp.

Förstår att det syftar fel.
Det jag skriver nu är det som gäller.

Bra gräv Anth👍

Dock så kvarstår problemet där du påstår att dina tre texter INTE innehåller nåt.
Det gör alltså att ingen sån text betyder nåt.

Då betyder det alltså att du redan i denna rundas första post kunnat outa dessa texter utan problem👍

Visa det då eller?
Oj, fiskar vi nu också?
 
Men ja, jag kan posta båda mina sista. Och har frågat om det, men fick bara svar från Sysp om att jag skulle hålla på dem istället. Så jag höll på dem istället.
 
Röstläge ordförande (kollar för hand, så kan missa någon):
Basse: Impetigo eller Sysp
Brynolf: Impetigo
Impetigo: Häger
 
Jobbar helga dagen och kommer ej hinna delta.

@Anthrox lyssna på Hägern ovan. Det kan vara värt att döda en bybo så okej om du skickar mig i graven.

Sen kan det vara så att även döda går att sia men om inte så sätter vi ulvarna ordentligt i skiten!
 
Se till att rösta på paketet och vem ni vill ha som ordförande, det minsta ni kan göra!
 
1-1
2-0
2-3

Jag kommer givetvis lägga 2-0 i paketet, slänga 2-3 och traditionsenligt skicka vidare 1-1.
Gyllene läge för ulv-Anthrox förövrigt att skicka 2-3 i paketet och vaska 2-0 och låtsas som det var tvärtom. Men med misstro kommer vi ingen vart som by i det här partiet, jag väljer att lita på Anthrox nu.
Antar att en ulv-Anthrox inte hade gått ut med att ett av alternativen var 2-0 och ett 2-3. Men det går ju att tänka att vi ber Anthrox lägga 2-0 i paketet och skicka 2-3 vidare istället. För att bevisa att det inte gått ulv bakom ordförandeklubban. 1-1 har vi på 3 spelare etablerat som en sanning ju.
 
Att octagon helt missat att både fjodor och sidd varit inne på att konspirationer kan kopplas till orcanisationer och tvärsäkert går i kamp där ticket jag känna lite knepigt.

Det kan ju ha gått att missas i all postproduktion under rundorna - till skillnad från andra spel har vi inte tappat spelare än och då inte heller postarkapacitet - men det har väl ändå varit nog med stök runt det för att det är konstigt att ha missat.
 
Nu vaken och nykter.

Det är rimligt att det spekuleras i hur ulvarnas vinstvillkor med att gissa nio organisationer egentligen funkar tycker jag för byn har ju än så länge valt att satsa hårt på NWO-vinst genom att inte rösta ut nån. I det läget blir det 15 NWO mot gissa rätt på 9 av 24 organisationer, för de vanliga vinstvillkoren (eliminera alla ulvar vs vara lika många ulvar kvar som bybor) kräver att spelare försvinner ur spel.

Följande diskussioner förs som jag uppfattat:
* Hur snabbt kan ulvarna vinna vs byns 15 NWO-poäng?
* Innehåller konspirationerna någon info om vilka organisationer som finns i spel?
* Vad kan ulvarna göra med Sheeple-poängen?

Här sitter ulvarna rimligen med facit på samtliga de här punkterna för de har sin dolda meny och eventuellt mer info om hur gissningarna fungerar. Det är jättesvårt att avgöra om alla som diskuterar någon av de här punkterna aktivt i R3 är bybor (Anthrox, Häger, Sidd, Octa, i viss mån Brynolf).

Här är mina cent:
Hur snabbt kan ulvarna vinna vs byns 15 NWO-poäng?
Det har vi ingen aning om. I och med att ulvmenyn är dold och gissningarna görs varje runda vilket eliminerar åtminstone en av kombinationerna så kan spelet egentligen ta slut varje runda. Ulvarna har dessutom förtur enligt reglerna om de gissar rätt samma runda som byn når 15 NWO. Vi har helt enkelt inget rimligt sätt att räkna på hur många rundor som kvarstår. Ulvarna kan göra ett bättre överslag för de har mer info.

Innehåller konspirationerna någon info om vilka organisationer som finns i spel?
Om vi tar Vimes spelexempel från anmälningstråden så verkade det inte så. Om det skulle stämma skulle Vimes behövt ha en lista på säg 24 konspirationer som matchade 24 organisationer som låg bakom dessa och när han sen lottade ut de 9 som finns i spel till byborna så skulle han behövt stryka övriga 15 från listan. Om vi antar att poängkombinationerna är unika så ska han sen lägga in de korrekta nio konspirationerna i ”leken” med unika kombinationer och därefter fylla på med ytterligare 7. Var kommer de sju från? Har han en lista till med ”neutrala” konspirationer som inte hör till någon organisation? Eller är det sju ”red herrings” från de övriga femton som han strök ovan, dvs är de 16 konspirationerna i ”leken” alla tillhörande en organisation men bara nio av dem är ”rätt”?

Att ovanstående är speldesignen och att detta är ett pussel som ulvarna ska lägga för att vinna låter långsökt tycker jag. Otroligt mycket fluffjobb för Vimes för ganska lite spelmekanisk effekt. Men om det skulle vara så att ovanstående stämmer någorlunda så är det enklaste sättet för byn att kontra detta att inte dela fluffet om konspirationerna i tråden. Då måste ulvarna bli ordförande för att se fluffet och lägga pusslet. Det är rätt gratis för byn att göra så även om fluffet är meningslöst.

Vad kan ulvarna göra med Sheeple-poängen?
Ingen aning. Sia och mörda. Troligen annat fuffens, säkert nåt med paketen eller ordförandeskapet. Känns svårt och ganska fruktlöst att spekulera innan vi får nån hint om att en förmåga aktiverats. Det känns dock sannolikt att förmågorna är engångs med tanke på att poängen fylls på hela tiden.

Så vad gör vi då? Vi har väl framförallt två alternativ - försöka vinna med NWO och sakta ner ulvarnas gissningar så mycket som möjligt (inte outa våra organisationer under några omständigheter och ge dem så lite Sheeple som möjligt). Eller gå på att försöka rösta ut ulvarna men då riskera att ge dem mer Sheeple per runda (om vi träffar ulvar) eller ge dem ett läge att vinna genom att nattmörda och vara lika många ulvar som bybor kvar (om vi träffar för många bybor).

Om vi väljer NWO (vilket jag nog tycker verkar mest lovande) riskerar vi att det blir ett självspelande brädspel av det här med lite bluffar från eventuell ulvordförande då och då. Jag tycker att vi måste fortsätta försöka jaga ulvar för att veta vilka ordföranden vi vill ha och litar på, även om vi inte vill bekräfta och eliminera ”hittade” ulvar genom att rösta ut dem.
 
Kollade fjoddes länk och du verkar ha rätt: fjodde får svara upp på den👍

Kollade min länk också: även här har du rätt.
Som du ser så kopierade jag in samma

”xxxxxxtext som delvis ger fluff till byboorganisationxxxxxxxx”

Det gjorde jag för att inte avsljöjja nåt.
Jag ville där på de trötta nattimmarna inte råka smula nåt fel som ulvar skulle kunna sniffa upp.

Förstår att det syftar fel.
Det jag skriver nu är det som gäller.

Bra gräv Anth👍

Dock så kvarstår problemet där du påstår att dina tre texter INTE innehåller nåt.
Det gör alltså att ingen sån text betyder nåt.

Då betyder det alltså att du redan i denna rundas första post kunnat outa dessa texter utan problem👍

Visa det då eller?
Hur ska vi veta att det du skriver är det som gäller när du tidigare ljugit enligt vad du skriver här? Så kan vi ju bevisligen inte titta på något du hävdat med någon större trovärdighet.
 
Min känsla hittills är att Brynolf, Hägerstrand samt Impetigo är stabila alternativ till ordförande. Anthrox låg också i den klungan men blev ju nu, så om Anthrox skickar vidare 2-3 och någon av de tre blir ordförande och kan bekräfta att den kom fram så skulle det kännas bra.

Octagonal röstar hägerstrand som ordförande och ber om att få gå till galjen. Som bybo är det ett uselt drag för att då blir det färre bybor kvar i förhållande till ulvar = troligare att de slumpas till ordförande om ett paket föstas ner innan alla varit ordförande. Som ulv med strålkastare på sig är det mindre dåligt - då kommer ulvarna sedan få fler poäng per runda. Skulle en ulv-octa promota utröstning av sig själv och samtidigt lyfta en ulvpolare till ordförandeförslag? Tvivlar på det. Då känns Hägerstrand som ett okej ordförandealternativ just nu.

Ordföranderöst: @Hägerstrand
Utvisning: ingen, vi kan väl diskutera under dagen om vi kör på med att hålla ulvligan svältfödd på poäng.
 
Jag hade missförstått appendixet som tillkom i R1. Jag hade bara läst reglerna i anmälningstråden och där var appendixet dolt och jag trodde det bara var för ulvarna. Jag läste inte spoiler taggen i R1 där Vimsan dolt det.

Därför trodde jag att all info kring valen var hemlig. Med det sagt så inser jag att allt förtroende är brutet.

Jag har försökt att lägga energi på detta men tror att spelet är över redan och trasigt pga mitt misstag.

Ulvarna skulle knappast slösa tid med att rösta ut mig och jag kommer knappast att vara en tillgång till byn längre då jag bara bidrar med snömos i bästa fall och i värsta fall brunsmetar enn skyldig bybo.
 
Antar att en ulv-Anthrox inte hade gått ut med att ett av alternativen var 2-0 och ett 2-3. Men det går ju att tänka att vi ber Anthrox lägga 2-0 i paketet och skicka 2-3 vidare istället. För att bevisa att det inte gått ulv bakom ordförandeklubban. 1-1 har vi på 3 spelare etablerat som en sanning ju.
Tycker det här låter som en väldigt bra plan som behöver lite uppmärksamhet! Snyggt tänkt.
 
Jag hade missförstått appendixet som tillkom i R1. Jag hade bara läst reglerna i anmälningstråden och där var appendixet dolt och jag trodde det bara var för ulvarna. Jag läste inte spoiler taggen i R1 där Vimsan dolt det.

Därför trodde jag att all info kring valen var hemlig. Med det sagt så inser jag att allt förtroende är brutet.

Jag har försökt att lägga energi på detta men tror att spelet är över redan och trasigt pga mitt misstag.

Ulvarna skulle knappast slösa tid med att rösta ut mig och jag kommer knappast att vara en tillgång till byn längre då jag bara bidrar med snömos i bästa fall och i värsta fall brunsmetar enn skyldig bybo.
Jag fattar inte, hur tycker du att spelet är trasigt nu?
 
Back
Top