Vad kommer vara annorlunda från senaste utgåvan? Kommer fria ligan göra om reglerna helt? Spelade aldrig senaste men vet att den kom ut för några år sedan.
Jag brydde mig bara om Ligans egna utgivning.Glöm inte koppar havets hjältar som är helmghast DoD.
2022, lagom till 40-årsjubileet av DoD 1.0.
Min förhoppning är att detta bådar gott för svenska rollspel i längden. DoD är av ren kulturell prestige troligen det lokalt starkaste varumärket och det som har bäst förutsättningar för att konkurrera med 5E, särskilt i Ligans händer.
Därtill har Fria Ligan ett antal andra högprofilspel som kan upptäckas av nyblivna rollspelare och eventuellt leda till andra rollspel på marknaden.
I korthet så hoppas jag att ett nytt starkt DoD kan bredda rollspelsmarknaden i Sverige och att detta blir till gagn även för andra företag/spelmakare. Men jag är måhända optimistisk.
Nisse-bilderna (och hela den ’stilen’) finns ju i Svärdets sång
Drakar och Demoner är nog främst ett spel för medelålders gubbar. Men många av dem är ju pappor och via den vägen kan spelet säkert nå fram till en del barn och ungdomar.Förhoppningsvis kan Fria Ligan med Drakar och Demoner nå ut dels till nya, yngre målgrupper (som DnD5 och Avatar) men också få tillbaka en del gamla rävar som kände sig besvikna på DoD2016, men som annars är helt oinsatta i dagens rollspelsutbud.
Det är väll inte någon hemlighet om att de ville göra DoD men inte fick redan då.En liten, liten besvikelse har jag att Ligan inte fick DoD innan de gjorde Svärdets sång, för jag hade så gärna sett Nisses bilder i DoD proper.
Drakar och Demoner är nog främst ett spel för medelålders gubbar. Men många av dem är ju pappor och via den vägen kan spelet säkert nå fram till en del barn och ungdomar.
Ok, elefanten i rummet. Ska de snygga till loggan?