Rickard
Urverk speldesign
Sevärt bara för hennes uttal av Drakar och demoner:
Det beror väl lite på vad man menar med indie tänker jag. Jag har fått intrycket att i USA har det mindre med designfilosofi att göra, och mer med hur man driver det? Och där borde väl i alla fall Järnringen ha kvalat in i hur de startade (har dålig koll på Helmgast). Även om de fokuserade på tradspel.…är alltså Helmgast, Järnringen och RiotMinds exempel på "Swedish Indies"?
Det är ju… ett perspektiv, antar jag =)
Jag tänker mest på att med svenska mått mätt är de ju alla hyfsat stora företag/producenter. Även Järnringen; de började ju med att släppa M:UA som blev rätt ordentligt stort rätt fort. De var kanske inte på Wizards nivå, men jag skulle säga att de alltid var ett par steg över… säg, mig.Det beror väl lite på vad man menar med indie tänker jag. Jag har fått intrycket att i USA har det mindre med designfilosofi att göra, och mer med hur man driver det? Och där borde väl i alla fall Järnringen ha kvalat in i hur de startade (har dålig koll på Helmgast). Även om de fokuserade på tradspel.
Nu var de väl också fyra eller fem pers sammanlagt i kärngruppen, så det är väl inte SÅ märkligt om de tillsammans kunde poola något fler resurser. Independent även i amerikansk bemärkelse tillåter väl fortfarande att man samarbetar? =Dmen jag skulle säga att de alltid var ett par steg över… säg, mig.
Om du med det menar ungdomsföreningar, så finns ju SVEROK fortfarande.Är studiecirklar för rollspel fortfarande en grej?
Hennes uttal av Äventyrsspel (0.55) och det första uttalet av Mörk borg (13.05) är ännu bättre!Sevärt bara för hennes uttal av Drakar och demoner:
Eon IV är huvudsakligen Made in Vardagsrummet, medan Eon V skapats i en massa olika rum dä vi är mer utspridda nu. Något kontor har vi aldrig varit i närheten av.Haha, de är redan uppe i typ 10ggr sina vanliga views och likes =D. Hoppes det här ger kanalen en liten algoritmboosts!
Det beror väl lite på vad man menar med indie tänker jag. Jag har fått intrycket att i USA har det mindre med designfilosofi att göra, och mer med hur man driver det? Och där borde väl i alla fall Järnringen ha kvalat in i hur de startade (har dålig koll på Helmgast). Även om de fokuserade på tradspel.
Jag tror hon kanaliserade svenska koken lite väl mycket där =Ddet första uttalet av Mörk borg
Är studiecirklar för rollspel fortfarande en grej?