mördarmackan
Hero
Såg det på SVT- att man tack vare vissa genmodifieringar på getter får ut silkesgenen i getmjölk, och sen utvinner man den ur getmjölken.
anth said:Spidergoats är ju ballaste monstret i Mutant Future
Jocke Kofot said:Jon Ronson skrev en lysande reportagebok om det, som av någon anledning filmatiserades som en usel komedi. Båda heter The men who stare at goats.
Usel och usel... Tyckte den var rätt OK, får jag väl säga. Inget mästerverk, men helt klart en jag kan tänka mig rekommendera. =)
Jocke Kofot said:Usel och usel... Tyckte den var rätt OK, får jag väl säga. Inget mästerverk, men helt klart en jag kan tänka mig rekommendera. =)
Som jag minns filmen var den mest pajig och inte så kul.
Det kan såklart handla om att jag tyckete att källmaterialet behandlades dåligt, det finns så mycket fantastiska saker i det, både allvarkliga och komiska.