2097;n328676 said:Aha, lite likt hur det funkar i Trail of Cthulhu, kwarnberg?
2097;n328676 said:Aha, lite likt hur det funkar i Trail of Cthulhu, kwarnberg?
Måns;n328669 said:Hur funkar det?
Måns;n328695 said:Jag har en tanke att det kan funka lite som companions i Fallout. Ju mer de litar på dig desto nyttigare blir de. Typ. Det ger spelaren ett incitament att bygga relationer. Det är kanske lite mekaniskt men jag tror att många SL behöver hjälp med att göra SLPs intressanta. Och om spelarna kan se en faktisk nytta med dem kan det innebära interaktion som kanske är lite mer intressant än att bara få ett uppdrag, sälja en häst, smida ett svärd eller ge info om den skumma baronen.
Jag har upptäckt att det ger en mer levande värld om folk återkommer.Måns;n328590 said:Det sitter inne på specifik information som behövs vid ett specifikt tillfälle. Men de blir inte någon långsiktig intressant resurs.
kwarnberg;n328697 said:Någon slags relationsstege? När RP gör något för SLP utan att kräva gentjänster eller så ökar SLPs relation till RP. Ju högre relation, desto mer är SLP redo att göra eller offra för RP typ. Ge varje SLP en bra och en dålig sida. "Lojal men oansvarig." "Kompetent, men lättköpt av den som betalar mest." "Pålitlig, men egoistisk." "Ställer alltid upp, men har alltid en baktanke."
Måns;n328703 said:Ja, precis så. Och väldigt fiffigt med en "mätare" åt andra hållet med.
Kanske kan man göra något enkelt typ:
Kondottiär Lugal DaPhanzia
Om RP behandlar honom väl kan han:
DaPhanzia uppskattar:
- Erbjuda RP beskydd
- Erbjuda RP plats i legohären
- Försöka erbjuda sin dotter i äktenskap
- Skänka en del av sitt län i bröllopsgåva
DaPhanzia ogillar:
- Ärlighet
- Dådkraft
- Slughet
- krunskt silke
Sedan får SL höfta utifrån detta.
- Felicier
- Lögnare
- Pirater
- Veklingar
Du är inte ensam. Relationsutvecklingen både inom gruppen och med olika SLP är bland det som jag finner störst behållning av i rollspelen.Ram;n328773 said:Eller hur spelar ni andra? Jag tycker om att odla och utveckla relationer när jag spelar och spelleder. När det finns en hyvens SLP framför mig så vill jag utforska denne typ. Men det kanske bara är jag som spelar så...?
Rangertheman;n328777 said:Du är inte ensam. Relationsutvecklingen både inom gruppen och med olika SLP är bland det som jag finner störst behållning av i rollspelen.
Måns;n328695 said:Återigen handlar detta om material som skrivs av en författare som inte exakt vet vilka RP spelgruppen består av.
Ram;n328773 said:Jag måste bara fråga, är detta ett problem? Är det inte det bara en fråga om investering i relationen? En okänd är en vän du inte lärt känna ännu typ?
Eller hur spelar ni andra? Jag tycker om att odla och utveckla relationer när jag spelar och spelleder. När det finns en hyvens SLP framför mig så vill jag utforska denne typ. Men det kanske bara är jag som spelar så...?
Måns;n328812 said:Frågeställningen är alltså:
Hur skriver man en SLP som underlättar och uppmuntrar SL att använda den återkommande/långsiktigt på ett intressant vis? Och hur kan man ge RP incitament att uppsöka den och bygga en intressant relation över tid?
De flesta svarar på helt andra saker och det är ok. Så nej, det är inget problem. Jag vill ha tips på hur man kan göra ovanstående.
![]()