Nekromanti Skiss

Snygg !!

OjOj !!
Snygg bild !!!
Skulle vara glad om jag kunde teckna nått sådant !
 
Inspirerande, man kan inte låt bli att söka genom den efter en lite tomte eller någon annan överraskning. Väl arbetad bakgrund, det är något som ofta slarvas bort.
 
Re: Skiss Delvis OT

Du är då nummer två på listan som saknar överaskningen... =) Nummer ett var maken.

Bakgrund är för mig a och o. Åtminstone när jag tar mig tiden till det. Har nog en teckningslärare att tacka för det, men även tankar kring att vem som helst kan klä sig i rustning - men utan rätt miljö så är det fortfarande en modern kille i rustning... Anakronism så att säga. =)
 
Grymt!!

Den var ju skit snygg...jag vill också kunna måla så bra... :gremcrazy:

Snygg! :gremwink:
 
Väldigt snyggt!

Tycker det finns mycket liv i den..gillar verkligen byggnaderna och inte minst hästarna..och allt annat..

/Cad
 
Men sådärja.. det var helt klart hög klass på din stil och kunnighet.

Fast, sådär stygg får man väl inte vara mot oskyldiga små drakar?

//Surukai - drakälskaren :gremsmile:
 
Stilig,

tycker dock att personen i förgrunden ser underlig ut.
"am I a man or a woman, I don't know which". :gremconfused:
 
Håller med...mycket bra..fin känsla!

tänkte faktiskt oxå på den personen, men jämfört med mina streckgubbar är även den ett mästerverk.

/Cad
 
tycker dock att personen i förgrunden ser underlig ut.

Inte direkt underlig, bara inte så stereotyp "fantasyillustrationsdrakdödare". Uppfriskande.

Jag har egentligen bara två synpunkter och båda är små. Den ena är att horisonten känns konstig. Jag kan inte sätta fingret på det, men det är något som inte stämmer. Det andra är att hästhuvudet verkar lite litet, men sådant kan man förlåta för att få en vettig komposition.
 
Hm, du menar hästhuvudet i förgrunden? Tja, det hänger nog på vilken storlek på häst det är.. =) Hästen hör inte ihop med människan i förgrunden. Det sitter någon på den som är betydligt mindre än henne och ja, denna gång hade jag faktiskt tänkt att det skulle vara en ponny. Till min stora irritation så ser inte huvudet vare sig korrekt ut... Ni som vet hur hästhuvuden ser ut förstår mig. Dessutom ser det ut som en stor häst... inte som en ponny... Mycket enerverande. Men jag lär mig mer för varje bild jag gör. =)

Horisonten har varit ett av mina andra bekymmer från första början... men det är en lång historia.. Kort sagt så är jag inte nöjd med bilden... =(
 
Back
Top