Om det är sant så är det förjävligt: http://www.metro.se/nyheter/sexuell...-skyller-pa-rollfiguren/EVHobn!lmpGo2X2IFizU/
Just DU är troligtvis en vådltäktsman. Du. Fucking face it.
RasmusL;n69778 said:Observera även att detta innebär att vi rollspelare är snäppet värre.
Nej. Jag är inte en våldtäktsman. Jag anser att du förtalar mig genom att påstå att jag är en våldtäktsman.Just DU är troligtvis en vådltäktsman. Du. Fucking face it.
Arfert;n69810 said:Hur stort är överlappet egentligen? De flesta rollpelare jag spelat med har inte lajvat. En av tio max. De flesta blir till och med lite sura när man blandar ihop tabletop och lajv. "Sånt där håller jag verkligen inte på med!", typ.
Men det är bara anekdotiskt, finns det siffror?
PAX;n69813 said:Troligen tvärtom. Lajvare är rollspelare också...
Mjo, men frågan var tabletop kontra lajvande, inte rollspelande kontra lajvande.
Så sant som det är sagt. För att inte tala om alla "fina flickor" som med tiden visar sig vara "farliga kvinnor".Arfert;n69831 said:Men som min fru sa: "Fina killar" kan också vara killsvin.
Mutanten;n69833 said:Så sant som det är sagt. För att inte tala om alla "fina flickor" som med tiden visar sig vara "farliga kvinnor".