Nekromanti Söker Judas Grail

MandaWall

Veteran
Joined
6 Jul 2016
Messages
184
Hej.

Jag söker rollspels äventyret till Kult som heter The Judas grail. Är det någon som vill sälja det?
 
MandaWall;n191697 said:
Hej.

Jag söker rollspels äventyret till Kult som heter The Judas grail. Är det någon som vill sälja det?
Det kanske är knepigt att hitta i original men tidigare fanns det åtmintone att ladda ned på en välkänd nedladdningssida. Där fanns alt möjligt material till KULT, både officiella äventyr och sourcebooks och sånt som privatpersoner skrivit. Mycket av materialet fanns tidigare på KULT-forumet The Last Cycle.
 
Magnamund;n191765 said:
Det kanske är knepigt att hitta i original men tidigare fanns det åtmintone att ladda ned på en välkänd nedladdningssida.

Moderering:

Vi gillar inte riktigt när man uppmuntrar till piratkopiering. Det finns en regel om det:


Reglerna said:
Regel 3: Respektera lagen. Posta inget som är olagligt enligt svensk lag och uppmuntra heller ingen annan att bryta mot svensk lag.
 
Jävla trams. Gnäller du när X nämner att han plockat ned Piratade avsnitt av GoT från nätet också? ????
Jag vet att man inte får ifrågasätta modsen här på forumet och absolut inte i de trådar där man just blivit modererad men det här är bara höjden av skitnödighet.

Men men, lycka till med att hitta Judas Grail som slutat säljas för ett gäng år sen. ????????
 
Magnamund;n191816 said:
Jävla trams. Gnäller du när X nämner att han plockat ned Piratade avsnitt av GoT från nätet också? ????

Nej, men jag gnäller när du mer eller mindre uppmanar folk att pirata.

Vilket för mig till nästa moderering:

Moderering:

Så här säger reglerna om sådana där inlägg:


reglerna said:
Regel 8: Respektera moderatorernas arbete. Om du tycker att ett inlägg bryter mot någon av dessa regler – meddela moderatorerna så avgör de lämplig åtgärd. Posta inte ett eget svar och påpeka regelöverträdelsen. Att tolka reglerna är moderatorernas uppgift.

Regel 9: Respektera våra beslut. Moderatorerna har rätt att dela ut tillsägelser, och tillfälligt eller permanent stänga av användare som bedöms agera i strid med dessa reglers mening; till och med användare som följer deras bokstav. Alla moderatorbeslut kan överklagas till redaktionen. En överklagan ska skickas som privat meddelande till en av redaktörerna eller som epost till redaktion@rollspel.nu. Svara inte på moderationen i tråden där den postades.


Dessutom säger de så här:

Riktlinjerna said:
3. Kapa inte trådar. Att få en tråd att glida iväg från ursprungsämnet kan lätt irritera trådstartaren och övriga som är inblandade i diskussionen. Om du absolut måste diskutera ett annat ämne, hitta en lämplig tråd eller starta en egen.

4. Skräpa inte ner trådar. Om du vill korrigera eller peka ut vad du anser vara ett misstag eller felslut i ett inlägg så är det förstås helt okej; men om du har problem med diskussionens grundläggande förutsättningar och hellre såg att ämnet inte diskuterades alls – strunta i den. Påpeka inte för alla inblandade att det är slöseri med tid att diskutera ämnet, för om de höll med dig skulle de inte diskutera saken till att börja med.

Sås: reglerna. De gäller fortfarande.

Och eftersom du dels skiter i en moderering, dels kapar tråden, dels skräpar ner, dels hobbymodererar, dels går personligt, och dels bryter mot Don't be a dick-regeln så åker du ut en vecka.
 
Jodå, jag mindes rätt.
Det är inte i felfritt skick - pärmarna är lite slitna, men jag har inte kladdat i det eller så.
Om du vill ha det får du det gratis mot att du täcker fraktkostnaden. :)

npiaI4B.jpg


UiAcBCg.jpg
 
Dazumal;n191865 said:
Jodå, jag mindes rätt.
Det är inte i felfritt skick - pärmarna är lite slitna, men jag har inte kladdat i det eller så.
Om du vill ha det får du det gratis mot att du täcker fraktkostnaden. :)

npiaI4B.jpg


UiAcBCg.jpg



Jaaaa! :D pma mig fraktkostnaden :D
 
Back
Top