Trollkarlskungen skrattar gott åt Ulgurs skämt ”Som jag älskar kannibal skämt!”. Senare när han utforskar fängelsehålan hittar Ulgur en magisk rulle som kan återuppliva en av de andra gladiatorerna som dött (detta kostar inte en handling).
Trollkarlskungen svajar lite från alkoholen när han hör vad Antedemortius säger. ”Alltså, det är ju inte ett skämt… Men det är roligt för det är sant. Jag har saknat de här samtalen med min gamla lärare men *hick* jag vet att om det är meningen så kommer du vara den som lyckas överleva de andra stackarna. Då kan du återvända till hovet”.
Trollkarlskungen bara stirrar på Verm. ”För uttjatat och osmaklig. Och du missade biten om hur man får en hund att låta som en katt! DÖ!!!”. Med det förvandlas Verns skelett till syra och han dör i en pöl av sig själv. Hans magiska rustning går (valt via slump) till Antedemortius.
Trollkarlskungen skrattar hysteriskt åt Fjompur ”Hahaha, för du är kort!”.
Trollkarlskungen skrattar åt Edvas skämt ”Det var ju kul och nytt! Inte uttjatat alls!”. Senare hittar Edva en del av den magiska staven Naitsabes när hon letar i fängelsehålan.
Dag 6:
Fängelsehåla val:
1: Gör inget alls (detta är vad som automatiskt väljs om du inte postar innan tidsgränsen eller inte skriver samtlig information som krävs för ett val).
2: Mörda en annan valfri spelarkaraktär (skriv vem du mördar). Om offret inte valt/väljer att skydda sig själv (val 3) eller någon annan skyddar dem (val 4) kommer de att dö.
3: Skydda dig själv från att bli mördad.
4: Skydda någon annan från att bli mördad (skriv vem du skyddar)
5: Försök hitta ett användbart föremål (1 på 6 chans).
6: Försök hitta en väg att fly (1% chans, om du lyckas kommer Trollkarlskungen avrätta alla andra).
Arena utmaning val:
Läktaren är fylld med Trollkarlskungens gäster från många avlägsna länder. En vis trollkarl från ett avlägsen land kommer med en gåta till gladiatorerna och en drake på ett gyllen koppel som kommer äta de som inte klarar att svara på den.
”När lägger man till sex till elva och får fem?”
(Skicka svaren i PM till mig med era svar)
Överlevande gladiatorer:
Cybot: Ulgur, vilddjursmänniska. - 2/6 delar av den magiska staven Naitsabes.
Rymdhamster: Antedemortius, urgammal lich. Osårbarhetens rustning.
NordicMouse: Edva, ½hobbit ½goblin. ⅙ delar av den magiska staven Naitsabes.
Man Mountainman: Fjompur, dvärg med skägg och stor yxa. - Magisk yxa, mörda 2 karaktärer sammtidigt.
Spöken:
obak: Galfjondriel Silfverpiil, töntig alv.
Arrikir: Råttjägarn, Råttfångare och lokalt fyllo.
Sidd: Travalié, fryntlig gycklare.
Vimes: Hjullpinn, bard och skälm.
Hägerstrand: Grums, rumpnisse.
Tant Ragnar: Torkel, värdshusvärd.
Leon: Tumbar Thul, taigabarbar.
Skarpskytten: Herr Bob, riddare till kung Karl den Återvändande.
Sömniga Isaac: Kato, riddare med stora ambitioner.
Vicotnik: Verm, lönnmördare och muterad råttman.