Nekromanti Renässansstadskampanj

Som vi pratade om skulle det också kunna finnas typ Madrass. Religiösa skolor organiserade av de olika templen. Det är ju definitivt så att Ch'Araldagerna är stolta över sitt folk och då måste de ju vara bildade och handlingskraftiga. Dessutom är det ju så att de äldste i familjen tar över som Matriark eller Patriark. Den personen måste ju kunna läsa de heliga skrifterna, därför börjar nog de flesta som hoppas på den titeln att läsa heliga skrifter redan som ung.

Eventuellt finns det motsvarande en konfirmation också då den unga personen förväntas kunna läsa inför en församling.
 
Jo. Det verkar ju inte helt otroligt att det finns motsvarande riter för unga vuxna i flera religioner. Särskilt inte om dessa religioner existerar på samma plats och påverkar varandra.

Att man skulle agera som hjälpreda till en annan präst under en tid förefaller väl väldigt troligt ja.
 
Rika ungar får gå ett par år hos en präst innan de får konfirmera sig, så de har mycket högre krav på sig. Fattiga skall mest kunna basen i förfädersläran och får antagligen lära sig det parallellt med att de går i skolan.

Ifall de tas ut för att jobba för ett av husen/ studera för dem så måste antagligen de också gå med prästen iallafall ett år. De skall ju vara lojala och ha respekt för förfäderna.
 
Det låter väldigt troligt. Just det där med att adeln officiellt ställer högre krav på sig själva är ju ett ganska naturligt fenomen.
 
För övrigt vill jag ha in mer ottomansk inspiration, förutom den bysantiska...

Gate_of_Salutation_Topkapi_Istanbul_2007_Pano.jpg


Safranbolu_traditional_houses.jpg


Sultan_Abdulmecid_Pera_Museum_3_b.jpg


Turkish_guns_1750-1800.jpg


IV._Murat.jpg


Mehmed_III.jpg


Barbarossa_Hayreddin_Pasha.jpg

(Barbarossa!)

Yavuz_Sultan_I._Selim_Han.jpg


ishak-pasha-ag-10-detail.jpg


alexander-nevsky-cathedral-sofia-bulgaria.JPG


url]


Borde vara inspiration så det räcker :gremsmile:
 
Alltså. Just Mahtezuun är ju unik. Den ser ju ut så att Gaudi skulle ha ritat en gotisk katedral och tagit inspiration ifrån ett fågelbo. Men i övrigt så tycker jag verkligen att arkitekturen fungerar. Man ska dock komma ihåg att grundidén när det gäller hur ett vanligt hus ser ut är något som tar inspiration ifrån mer rustika samhällen. Tänk ett hus i grå sten med gräs på taket. Palats och kyrkor sticker dock så klart ut. Vad gäller klädsel kan jag definitivt ta inspiration ifrån det du postat. :gremsmile:
 
Det är lugnt. Det behövs ju inte så mycket för man ska få ett intryck av en stad. Stockholm har ju ett torn lite här och där uppe på ett tak. Det gör att folk som varit där tänker på alla taktornen fastän det ändå är en klar minoritet av husen som har det. På samma sätt behövs det ju inte mer grå hus med gräs på taken än kanske tjugo procent för att få folk att tänka på det när man tänker på Ch'Araldagy.
 
Jag förstår. Dessutom är det väl just de grå husen som ligger mot vattnet, de finare husen ligger ju i mer stängda stadsdelar etc.
 
Kan inte Marotti ha ett saffransgult hus med kornblå fönster? Och oxiderade koppartak. Jag vill se det när vi någon gång är hemma hos Lucas...
 
Back
Top