På det stora hela tycker jag väldigt mycket om Kopparhavets hjältars färdighetslista – och utmaningssystemet är ju verkligen guld! Med det kan man verkligen täcka vad som helst. Skådespela på scen? En utmaning som kanske består av Språk, Utstrålning, och Legender. Läsa på läppar? Spana, Språk, och Lärdom.
Men det finns ändå några förändringar jag har velat göra för att anpassa spelet till just min stil som spelledare och till min grupp! Här är de – de kanske kan vara inspirerande för andra:
- − Väderkunskap
När jag spelleder är vädret inte en faktor särskilt ofta, så denna färdighet kommer inte till användning. Det kan lika gärna vara en del av Stigvana för oss!
- + Naturhistoria
Däremot lägger vi rätt mycket fokus på zoologi och botanik! Det är vanligt att folk vill veta mer om ett underligt djur, eller kanske en sällsynt växt. Därmed finns det motivering för en separat kunskapsfärdighet. (Jag var aningen orolig att det skulle göra Lärdom poänglös… men nä, den färdigheten är mycket bred, och kan ju dessutom användas för att passa in i samhällets övre skikt.)
- Rida → Djurhantering
Lite bredare, eftersom vi har att göra med fä så ofta.
- − Taktik
Det blir inga fältslag eller storslagna manövrar hos oss.
- − Status
Den här är nog inte helt kompatibel med hur vi spelar! Vi diggade inte riktigt att man kunde göra sig mer känd genom att spendera erfarenhetspoäng – vi föredrar att rykte sköts helt på rollspelande- och världsbygge-sidan av det hela; att t.ex. en by betraktar en som en hjälte för att man utfört hjältedåd i närheten.
- + Heraldik
Helt klart den fjantigaste ändringen vi gjort, och mest här för att ha någonting att ersätta en av de som togs bort med. Färdigheten Heraldik från Drakar och demoner har länge varit lite av ett internskämt för oss för att den är så värdelös. Jag har lovat mig själv att jag, som spelledare, ska se till att den kommer till användning om någon någonsin väljer den. (Men det gör ingen.)
Det betyder att vi för tillfället netto saknar
en färdighet för att få en lika lång lista, så jag måste raskt komma på någon till som kan vara kul och användbar. Om någon har ett tips på någonting ni kört med, så berätta gärna! (Tills dess har vi nog kvar
Taktik – om inte annat kanske den kan användas i utmaningar.)