Nekromanti men....

Men det finns ju troll. Var glad! Vad som är värre är att det inte finns några ankor. Hoppas att Riotminds tänker på detta och tar med ankor i någon kommande modul.

/Linus

Den stolta krigaren Master Z har sagt sitt
"Beuty is in the eye of the beholder"
 
Orcher...

...tog Riotminds bort till förmån för de olika trollraserna. Tanken var att man ska kunna använda trollen lite mer kreativt och överraskande än standardorcher.

Det hjälper ju kanske inte om du saknar orcherna, men är i alla fall en liten förklaring varför de inte finns med.

MVH

Magnus

Inspirera. Engagera. Överraska.
www.houdini.se
 
Förstår att Riotminds tog bort ankorna, trots att de hade en viss charm. Trollen tycker jag är ett alldeles underbart släkte som jag själv kommer att använda mig mycket av i min kampanj. Visst kan man sakna orcherna men jag tycker att skogstrollen ersätter dem ganska bra. Å andra sidan är det ju inte så svårt att lägga in orcher i spelandet på egen hand. Alla känner ju till dem och vet hur de ser ut och beter sig, det är bara att hitta på lämpliga värden för dem och vips! så är problemet löst.

"Ägna inte för mycket tid till att vara en bra människa, inte en jävel kommer att tacka dig för det"
 
vem i h-lvete vill springa runt som Kalle Anka...

JAG!

ankor är dessutom kul.

/Linus


Den stolta krigaren Master Z har sagt sitt
"Beuty is in the eye of the beholder"
 
Längtar redan efter en trollmodul.

/Linus - som såg att vitulv postade sitt inlägg exakt samtidigt som honom

Den stolta krigaren Master Z har sagt sitt
"Beuty is in the eye of the beholder"
 
Jag är glad för vad jag har men jag använder både orcs och troll flitigt så jag saknar dem:

När du nämde Ankor så blev jag tår ögd. DET FINNS JU INGA ANKOR! Det har varit mitt favorit folk sen liten.
 
såja, såja. Om vi tjatar riktigt mycket på Riotminds så återinför dom säkert ankorna. Om inte det går så få vi ta och införa dom i Trudvang utan deras hjälp.

/Linus

Den stolta krigaren Master Z har sagt sitt
"Beuty is in the eye of the beholder"
 
Ankor behöver inte nödvändigtvis vara som Kalle Anka, jag är säker på att Riotminds skulle kunna utveckla anksläktet till något utöver det vanliga!

Man kan inte heller jämföra skogstroll med orcher. Skogstroll är små och komiska, ungefär som svartnissar.. medans orcherna är grymma, känslokalla krigare som sätter skräck i sina fiender.

Ezping Orm
 
Hmm, visst saknar man orcher och ankor men jag tycker INTE att någon av ovannämnda raser passar in i det nya DoD...
Dessutom är ju (trots sin charm) ankor rätt så oseriösa...
Orcher kan man klara sig utan, de passar inte riktigt in men jag saknar svartalfer... Jag har inte läst det nya DoD och jag hoppas det finns några som motsvarar svartalfer och svartnissar. Finns det såpass många trollraser att de kan ersätta svartfolket helt?
 
Ingen ras är oseriös, allt brorpå speledaren och spelarna. Men man kan ju skoja till allt för det ska ju va roligt också.

Från en glad liten Bonde med sina grisar
 
men improvisera då !!

Vill du ha orcher så finns det en hel uppsjö av olika beskrivningar av denna ras.

[color:purple]Alea Jacta Est !</font color=purple>
 
Om Riotmionds tar med ankor ska jag bränna min DoD 6 bok och börja spela ölspelet istället.



"Cowards die many times before their deaths;
The valiant never taste of death but once."
 
Alltså ankor äter man! Hade med en pirat anka i ett DoD äventyr en gång. Först kastade mina spelare allt sitt lösgodis på mig sen började dom slåss om vem som skulle få döda han.

"Cowards die many times before their deaths;
The valiant never taste of death but once."
 
Back
Top