Va! Gillar du inte Liftarens Guide..!? Då måste jag nog genast hoppa av Solace projektet!!! /images/icons/laugh.gif
(det borde finnas en ironi-smiley, varför gör det inte det?)
Dessutom bygger Pratchetts böcker sällan enbart på humor. Det brukar finnas någon form av halvseriös bakgrundshistoria. Vid det här laget har han byggt upp en värld som kanske inte är helt realistisk men rolig och klart användbar. Någon som har provat på Discworld rollspelet och kan berätta lite om det?
Aplåder och busvislingar!! Går det att hitta andra sånger ifrån böckerna på nätet? Kan man kanske hitta reglerna till "Förlama Herr(Nils?/images/icons/smile.gif Lök" eller något annat kul spel?
...är min personliga favorit. Trollkarlarna är också skitroliga. Döden, liksom många andra av de roliga figurerna är bra som bifigur men kanske inte lika övertygande som återkommande huvudperson.
Liftaren är "bara" en massa gags som med och nöd och näppe hålls samman av en story
<hr></blockquote>
Man ska komma ihåg att 'Guiden' startade som en radioshow hos BBC. Det sägs att den egentligen inte var planerad att sändas i så många avsnitt, utan att Adams fick hitta på efterhand när det visade sig vara en succé. Om det verkar osamanhängande ska man tänka på att den är skriven i stort sett vecka för vecka.
Fler svar om hur Guiden blev till kan man få i alt.fan.douglas-adams
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.