wilper;n196420 said:Svarta Madonnan-omslaget var häftigt, det passar som ihop med regelboksomslaget på ett trevligt vis.
Finns det något att läsa om hur det gick till när ni översatte det rätt traditionella Svarta Madonnan till ett PbtA spel? Jag är enormt nyfiken på hur det gick.
Jarl;n196473 said:Snygga omslag, men man saknar lite någon slags rysk influens över Svarta Madonnan-omslaget...
krank;n196477 said:Tekniskt snygga. Motivmässigt lika tråkiga som grundboken. Så... yay för konsekvens?
Får man önska sig att kommande tre produktomslag har med karaktärer som tolkas som män och som är i utsatta/sårbara situationer/poser?
Big Marco;n196500 said:Önska på bara. Själv vill jag se mer blod och lemlästning framgent.
krank;n196502 said:Så... Fler halvnakna, utsatta och sårbara män som lemlästas och blöder? I'd buy that for a dollar. Eller, you know, det pris som sätts.
Big Marco;n196526 said:Lite så här kanske?![]()
Mundo;n196506 said:Dina homoerotiska fantasier har blivit mer och mer tydliga med åren, Krånk.
Big Marco;n196496 said:Tackar! Vi hoppas kunna använda Basiten för alla våra större produkter just för att hålla kontinuitet i manér och känsla.
Det är en utmaning, kan sägas. Det kan nog komma en artikel om den processen senare. Om vi överlever!![]()
Big Marco;n196499 said:Och kanske ett kugghjul? Vi får se hur final-omslagen blir, ovanstående kan justeras vid release.
Jag kanske har missuppfattat det hela men en del av poängen med AW-baserade spel är väl lite att man inte kan inte skriva färdiga äventyr till dem? Rollfigurerna och deras relationer och drivkrafter, triggade av spelledaren, är väl tänkta att utgöra hela basen för spelets skeenden?wilper;n196571 said:... hur i hela friden man skriver äventyr. Jag pratade som hastigast med Nallo på GothCon om att skriva för Kult, men jag kunde inte då (och kan fortfarande inte) få rätsida på hur äventyrskonstruktionen skulle gå till, så jag backade skyndsamt undan.![]()
wilper;n196571 said:Jag ser verkligen fram emot att se slutresultatet. Både av själva spelet, men framför allt hur i hela friden man skriver äventyr. Jag pratade som hastigast med Nallo på GothCon om att skriva för Kult, men jag kunde inte då (och kan fortfarande inte) få rätsida på hur äventyrskonstruktionen skulle gå till, så jag backade skyndsamt undan.![]()
terje;n196587 said:Ja jag tycker nog faktiskt att det skulle sitta bra med lite mer modernistisk / industriell estetik - kugghjul, kedjor, rör, maskiner, brutalistisk arkitektur snarare än nyklassicistisk.
Fjodor Pollett;n196602 said:Jag kanske har missuppfattat det hela men en del av poängen med AW-baserade spel är väl lite att man inte kan inte skriva färdiga äventyr till dem? Rollfigurerna och deras relationer och drivkrafter, triggade av spelledaren, är väl tänkta att utgöra hela basen för spelets skeenden?