Nekromanti Kampanupplägg, kommentarer önskas (LÅNG).

bladerunner_35

Warrior
Joined
21 Jul 2001
Messages
286
Location
Landskrona
Hej på dig.

Jag håller på att pula lite med en kampanj till Eon och tycker mig ha ett bra upplägg men jag skulle gärna få lite allmänna kommentarer på det. Framförallt ur spelarsynpunkt, skulle du vilja spela detta? Ser du några knäppa grejer med upplägget?

Rollpersonerna kommer att starta som ny(tvångs)rekryterade milismän som efter lite träning marcherar iväg mot Belicusfamiljens bosättning. Utan att vara alltför bekant med rollspelsteori hade jag tänkt använda mig av ett så kallat "spindelnätsupplägg" (från Spelledarens Guide sidan 203). Jag är också ganska inspirerad av Noir. Huvudfokus kommer alltså hamna på rollpersonerna och deras huvudantagonister.

Inspiration
De första böckerna i George R.R. Martins fantasyserie En saga om is och eld.
Jared Diamond bok Collapse (framförallt kapitlet om Vikingarna på Grönland).
Eon.
Noir.

Även om upplägget kanske luktar lite episkt är det inte tänkt att det egentligen skall vara episkt. Det är mest en backdrop till karaktärsutveckling och en (långdragen) introduktion till Mundana som skall slussa rollpersonerna vidare ut i världen. Jag vill att stämingen och känslan skall vara ganska "gritty". Tänk lite Korpen flyger. Det finns förövrigt ingen given vinnare i konflikten även om jag gärna själv skulle se enklaven lagd i ruiner och aska. Allt beror på hur det hela utvecklar sig under spel.

Jag vill också redan nu passa på att på förhand tacka alla (två kanske tre) som orkar igenom hela berättelsen även om jag själv tycker den är ganska lättläst. :gremwink:




Kampanj till Eon - En enkel historia / Himmelens rike (vilket namn är bäst?)

Bakgrund - Dåtid

För något hundratal år sedan lämnade sex ädla familjer det jargiska kejsardömet bakom sig för att aldrig mer återvända. De tillhörde alla en strängt bokstavstroende grupp som tillslut fått nog av kejsardömets korruption och dekadens. För att rädda sig och de sina från evig plåga i skärselden sålde de alla tillgångar och begav sig av i en självpåtagen landsflykt. De seglade långt norrut, förbi nuvarande Gordrion och bortom den kända världens gränser. Där återupprättade de Guds rike på jorden för att leva det liv sådant det påbjöds av Daaks bud.

Fem generationer senare är livet hårt och kärvt i den jargiska enklaven, eller Himmelens rike som bosättarna kommit att kalla sitt nya land. Landet är uppdelat på ett antal bosättningar som mestadels följer uppdelningen av de ursprungliga sex familjerna. Alldeles bortsett från de religiösa övertonerna så passar namnet Himmelens rike landet mycket väl. Det är mestadels flackt och kargt och marken strävar ständigt uppåt mot den majestätiska bergskedjan kallad Världs ände som tornar upp sig i norr och öster. Vart man än vänder sig så ser man ända till horisonten och den eviga blåsten jagar molnen över himmelens tak. Tillsammans med klippor och mindre vattendrag är enstaka vindpinade träd och knotiga björkar i stort sett det enda som bryter upp gräshavets monotoni. Inte förrän tätt inpå bergen finns det några större skogar, eller träd för den delen, att tala om.

Bosättarna var ett strävsamt folk redan när de anlände hit och de många prövningar de utstått sedan dess har gjort dem än mer strävsamma. Många av de större bruksdjuren som de tog med sig från Jargien vantrivdes. Hästarna var de första att försvinna. Nötkreaturen är på god väg att också tyna bort och idag är det endast de rikare gårdarna som hyser några kor. Grisarna försvann snart även de men har delvis ersatts av halvtama vildsvin. Bättre gick det för får och getter som nu, jämte ett ganska magert jordbruk, utgör basfödan för bosättarna. Storvilt är svårfunnet men en skicklig jägare skänker stor prestige till sin gård och respekteras av alla, även om han inte kommer från någon ansedd familj. Mestadels håller jägarna till godo med småvilt som hare och ibland till och med mindre gnagare om svälten står för dörren. Fåglar är det vilda djur man äter mest av, särskilt ripor.

Det dagliga livet är strikt fördelat mellan samhällets tre hörnpelare; kampen för överlevnad, religionen och familjerna. Det dagliga slitet för överlevnaden består till större delen utav det hårda jordbruket, vallande av får och getter, viss jakt och tillverkningen och reparationerna av de verktyg som behövs. Beaktandet av Daaks alla påbud och förbud med bön morgon och kväll såväl som fasta genomsyrar alla aspekter av den enskildes liv. Den tredje hörnpelaren är det ständiga politiska spelet mellan de större och mest respekterade familjerna, eller bosättningarna. Detta märks inte på samma sätt annat än för ledarna för respektive familj som å andra sidan tar det hela på dödligt allvar.

I Jargien förenades de ursprungliga sex familjerna av sin stränga tro och detta höll dem samman mot det övriga samhället. Efter att ha lämnat kejsardömet bakom sig och funnit ett jungfruligt om än strängt land där de kunde leva i fred ersattes efter hand samförståndet med misstro. Livet var inte så lätt som de hade föreställt sig och de upptäckte snart att de saknade många av de färdigheter som behövdes för att tämja landet. De lyckades inte avla fram några livskraftiga hästar vilket var ett hårt slag för det ledande skiktet som i början till stor del bestod av ordensriddare vana att strida och förflytta sig till häst. Inte heller lyckades de finna någon god järnmalm vilket gjorde att verktyg och vapen behövde ersättas allt oftare och blev av allt sämre kvalitet. På det hela taget upptäckte bosättarna mycket snart att det inte gick att leva på tro allena.

I den initiala erövringen av det förlovade landet drog familjerna ut var för sig för att finna de bästa platserna att bygga på. Då de hade hästar som kunde bära dem snabbt och långt och då de var ivriga att lägga så mycket mark under sig som möjligt blev bosättningarna utspridda. Dessa problem; avsaknaden av transportdjur, avsaknaden av bra metaller och stora avstånd, tillsammans med det enkla faktum att landet visade sig vara hårt att leva i gjorde sammantaget att det blev en kamp om de knapphändiga resurserna. En kamp som hårdnat för var generation som kommit och gått i Himmelens rike. Än så länge har detta aldrig lett till någon öppen konflikt även om det varit gott om inlemningar och utbrytningar och skärmytslingar mellan familjerna. Det som håller samman Himmelens rike idag är framförallt den stränga religionen och den gemensamma bakgrunden men under ytan pågår en tyst maktkamp som hela tiden hotar att slita sönder samhället i inbördeskrig.

Nutid - Början

Bosättarna har alltid varit mycket isolationistiska och fientliga mot omvärlden. De fåtaliga och sporadiska konflikter som funnits har framförallt skett med rauner från stäpperna bortom Världs ände och på senare tid en del cirefalier från Gordrion. Även om Himmelens rike till en början delvis blomstrade och andades framtidshopp har detta idag utbyts mot en allt kärvare vardag där svält är vanlig. Det bosättarna fruktar allra mest är inte hedningar eller kättare eller ens skärselden utan en sista, lång och bitter vinter där matförråden tar slut långt innan grönbetet kämpat sig upp igenom den djupa snön. Detta står i skarp kontrast till de ledande familjerna som blivit alltmer fokuserade på maktkampen dem emellan såväl som det stränga religiösa livet.

Kampanjen tar sin början strax efter det att en av familjerna, den största och mäktigaste - Belicusfamiljen, i hemlighet börjat förhandla med cirefalierna. När rykten om hur Belicus gett sig i lag med ogudaktiga främlingar når de andra familjerna ställs det hela snart på sin spets. De övriga familjerna, som både är rädda för att den sköra maktbalansen skall hotas om Belicus får tillgång till handelsvaror men även upplever att omvärlden än en gång hotar deras rena leverne försöker med alla medel förmå Belicus att avsvärja sig frestelserna och kasta ut främlingarna från landet. Belicus, som i sin tur inte vill ge upp de fördelar som cirefalierna kan ge dem och även fruktar de övriga familjernas vedergällning vägrar ge med sig. Plötsligt ser det ut som om inbördeskriget har kommit då de övriga familjerna marscherar mot Belicus.

Belicus – avfällingarna

Belicusfamiljens bosättning ligger ganska nära kusten och var en av de första som byggdes efter landstigningen. Den är störst både till storlek och invånarantal och är välbefäst. Belicus krigare är mångtaliga, framförallt deras milis som de är kända för att utnyttja hänsynslöst. Dessutom har många av deras familjekrigare fått tillgång till cirefaliska vapen och rustningar av betydligt bättre kvalitet än de inhemska. Det är inte heller omöjligt att cirefalierna även stödjer Belicus med trupp, antingen cirefaliska huskrigare eller mer troligt, inhyrda legoknektar. Alla dessa fördelar gör att utgången för kriget är oviss. De övriga familjerna har tillsammans mångdubbelt fler krigare och de är mycket målmedvetna men de saknar egentlig erfarenhet av belägringsstrider mot en beslutsam och stark fiende.

Cirefalierna – den egentliga fienden

Även om Belicusfamiljen helt på egen hand spelat ett högt spel så har de blivit förda bakom ljuset av cirefalierna som hela tiden och mycket helhjärtat konspirerat för deras och enklavens undergång. Den som ligger bakom det hela är en cirefalisk ädling vid namn Mafalz. Han härstammar från en synnerligen rik släkt i Gordrion och har, alltsedan han fick höra talas om den jargiska enklaven i norr mycket målmedvetet arbetat mot dess undergång. Nyheten om enklaven tog honom med bestörtning och hans av inavel och luxuöst leverne redan klena sinne tvinnades ytterligare några varv mot bristningsgränsen. Mafalz ser enklaven som en aggressionshandling från Jargien, en bas från vilken de kan överflygla Gordrion i en kniptångsmanöver. Det har fallit på honom att ensam styra undan hotet mot hans folk och han har i yttersta hemlighet börjat planera för en invasion av det jargiska kejsardömet! Något som låter ana hur långt hans vansinne har gått. Förgörandet av Himmelens rike ser han som en generalrepetition inför invasionen av Lothian och senare Jargien.

Även om både det jargiska kejsardömet och den cirefaliska kolonin Gordrion länge känt till den jargiska enklaven har den hittills setts som en kuriositet av de båda länderna. Fram tills nu har det inte funnits någon anledning att bry sig om enklaven även om bosättarna fortfarande betraktas som jargier av kejsardömet och där bosättarna fortfarande har en del kontakter. Oavsett hur det går för Belicusfamiljen kommer Mafalz att ytterligare dra åt tumskruvarna för enklaven. Dels har han infiltrerat några av de fåtaliga grupperna fredlösa bosättare och dels har han kontrakterat en mindre klan av rauner för att anfalla enklavens nordligaste utposter.

Herm nove – fiendens fiende

En operation av den här storleken och typen går naturligtvis inte att hemlighålla särskilt länge även om Mafalz i sin paranoia lyckats längre än man kunde förvänta sig. Framförallt de styrande i Gordrion oroar sig över att detta relativt sett lilla ”problem” riskerar att utvecklas till ett storkrig med Jargien. Den första utomstående parten att lägga sig i konflikten är dock inte cirefalierna på Gordrion utan Herm nove - en jargisk tempelorden som med oro betraktat hur cirefaliernas stigande stjärna hotar överglänsa Daak och kejsardömet. De har skickat ut en mindre trupp för att äntligen sätta hårt mot hårt. Inte i första hand för att de har något egentligt intresse av enklavens fortlevnad, tvärtom ser de med skepsis på ”sekteristerna”, men de är ändå jargier och kejsardömets intressen måste skyddas. De är hårdföra och arroganta men mycket skickliga krigare som är beredda att offra allt och alla för att slutföra sitt uppdrag, även sina egna liv. Deras enda någorlunda jämbördiga motståndare i den här konflikten är raunerna, åtminstone i öppen strid.

Agenterna - vågmästarna

Cirefalierna från Gordrion skickar efterhand ut två agenter. Dessa är inte utsända för att motarbeta jargierna eller stödja Mafalz, tvärtom är deras uppgift att stävja hela konflikten, företrädesvis genom Mafalz fängslande (hans familj är alltför inflytelserik för att lönnmord skall komma i fråga). De är direkt underställda det absoluta toppskiktet på Gordrion och har enorma resurser till sitt förfogande men är under uppdraget avskurna från kolonin och måste lita till sina egna, personliga resurser som även de är avsevärda - de kommer framförallt att försöka stödja bosättarna indirekt på olika sätt.
 

Kropotkin

Warrior
Joined
25 Mar 2006
Messages
234
Location
Hisingen
Det var då inte så svårt att läsa igenom.

Tycker spontant det verkar vara ett bra och intressant upplägg för en kampanj. Kör själv med en grupp mer eller mindre tvångsrekryterade soldater i Soldarn, där de arbetar för en lokal länsherre. Ett inslag som kan rekommenderas är odrägliga befäl som rollpersonerna med tiden kommer lära sig avsky; en riktig kampanjkrydda.

Förstod inte riktigt vilken sida milissoldaterna tillhör. Tillhör de nybyggarna kan det inte skada att lägga ner lite ytterligare energi på religionen; symbolik, kors, stigma, ogillande av det avvikande, okunnighet och stark tro et cetera.

Sedan tror jag att det kan vara bra att göra miljön så uppenbart fientlig som möjligt utan att gå till överdrift. Naturen i stort är vacker och storslagen, men i smått illaluktande och lortig.

Om milisen kommer från själva Jargien kanske de är tvångsrekyterade från en större ort och kan väldigt lite om att ta vara på sig själv och andra i ett ogästvänligt klimat. Någon form av regler för resor och utmattning bör nog användas, även om det inte går att använda eons regler rakt av (driver i alla fall mig till vansinne).

Med fördel används nog även inflammationer och sjukdomar. Mat är en bristvara och kan inte köpas för pengar. Den som inte kan ta vara på sig själv går ett grymt öde till mötes. Rollpersonerna måste tänka på lite mer än att vara bra på att slåss för att ha en hyfsad chans.
 

bladerunner_35

Warrior
Joined
21 Jul 2001
Messages
286
Location
Landskrona
Tack för kommentaren och tipset djävliga befäl. Jag har redan en slags SLP mentor som deras omedelbara befäl men det skadar inte med någon riktigt överjävligt typ i deras omedelbara närhet.

Milissoldaterna tillhör bosättarna, alltså de utflyttade jargierna. Jag har faktiskt tänkt att utgå från Daakkyrkan men försöka att ändra något på formen just för att få en motsättning med moderkyrkan. Dessutom är ju bosättarnas samhälle förmodligen något arkaiskt då det var en tvåhundra år sedan de lämnade Jargien. Jag har ännu inga detaljer klara så specifika synpunkter kring detta är välkommna.

Jag gillar också idén om att betona det hårda och orättvisa i livet med bland annat infektionsreglerna. Jag hade annars tänkt börja med ett så avskalat regelsystem som möjligt.
 

Tell

Hero
Joined
21 Feb 2008
Messages
1,083
Vackert (ANT)

Se till att göra en krönika som publiceras löpande på forumet!
 

bladerunner_35

Warrior
Joined
21 Jul 2001
Messages
286
Location
Landskrona
Re: Vackert (ANT)

Ja en krönika skulle jag vilja göra men det här är bara en av några olika kampanjer jag bollar med och eftersom jag ständigt lider av tidsbrist så lär det dröja innan jag drar igång något.

Jag tackar likafullt för berömmet.
 

Marukusu

Hero
Joined
18 Mar 2004
Messages
1,681
Location
Umeå
Jag kom att tänka på två källor som jagsjälv skulle låta mig inspireras av i en dylik kampanj.
Den första är Kung Lear (eller rättare sagt Ran): rollpersonerna är alla söner till en av de mäktigaste och mest respekterade familjeöverhuvudena (de är m.a.o. syskon) och när ättens paterfamilias känner att han närmar sig döden så samlar han sina barn för att dela upp hans land dem emellan. Naturligtvis uppstår gräl då fadern favoriserar något syskon över de andra i barnaskaran och de som missgynnas av faderns testamente blir påverkade av sina hustrur/vänner/andra personer med stort inflytande att konspirera för mer makt. Grannätterna blandar sig i käbblet och snart spills blod. Broder vänds mot broder och fader mot son i en tragedi som slutar i ett "stort" fältslag där sönernas respektive anhängare går lös på varandra utan att någon sida vinner.
I slutändan marscherar soldater en yttre faktor (rauner, cirefalier, jargier, andra ätter etc) in i striden och gör processen kort med de sista svårt sårade överlevarna. RP får en moralkaka och SL kan njuta över den förstörelse han skapat.

Det andra jag kom och tänka på var hur pass väl cirefaliern Mafalz skulle kunna göras till en Jack D. Ripper från Dr. Strangelove - en fejkad machoman med paranoida vanföreställningar och komplex. Mafalz vidtar mått och steg för att krossa jargierna och lyckas till sist provocera fram ett "krig" (eller snarare en skärmytsling). När den extremt självgode och chauvinistiske Mafalz till sist inser att hans högkvarter är helt omringad av jargiska soldater som är ute efter att tortera och korsfästa honom eller kasta honom åt fasansfulla vidunder på en gladiatorarena så visar han sitt rätta jag och tar livet av sig av ren rädsla. RP, som är anställda som livvakter åt Mafalz och som till en början svalde hans vansinniga konspirationsteorier med hull och hår står nu gapandes och ser på när deras arbetsgivare ränner en dolk genom sitt eget bröst och "lämnar dem i sticket" åt jargierna som bearbetar alla dörrar och väggar med sina bilor och facklor...

Vid närmare eftertanke kanske mina uppslag var lite väl sadistiska mot spelarna och något mer områdesspecifikt kanske skulle vara mer passande. Oavsett vad du bestämmer dig för att köra på så gör det skitigt och gritty som du planerade från början, sånt gillar jag skarpt.
 

bladerunner_35

Warrior
Joined
21 Jul 2001
Messages
286
Location
Landskrona
Jag redan har bestämt rollpersonernas.....roll i det hela och den känns rätt bra. Förutom skitigt/gritty så är ett annat ledord för kampanjen enkelhet så jag vill definitivt inte blanda in Kung Lear i det hela.

Däremot låter Jack D. Ripper som ett uppslag väl värt att kolla upp. Jag har (naturligtvis :gremwink:) redan sett Dr. Strangelove men jag får leta upp den och se om den. Med lite tur hoppas jag att kunna göra Mafalz till en ärkeskurk som ständigt ruvar på hämnd och gäckar rollpersonerna.

Tack för uppslagen!
 

bladerunner_35

Warrior
Joined
21 Jul 2001
Messages
286
Location
Landskrona
Jag kom att tänka på ytterligare ett upplägg, kanske trots allt inspirerad av King Lear, eller åtminstone författaren.

Det skulle vara en Rome och Julia liknande historia som löper parallellt med den övriga kampanjen. En ungdom från bosättarna på rollpersonernas sida har sedan innan konflikten seglat upp haft ett eventuellt hemligt förhållande med en ungdom i Belicusfamiljen eller kanske till och med med en cirefalier. På något sätt kommer detta till rollpersonernas kännedom. Kanske en av ungdomarna bönar om deras hjälp att frita dennes älskade under belägringen eller något liknande.

Frågan är om detta inte riskerar att bli alltför klyschigt och att spelarna i samma stund som de får reda på kärlekshistorien stönar och skakar på huvudet?

Jag tror det kan bli ett ganska roligt sidospår om man "köper" hela Romeo och Julia upplägget och om jag som spelledare lyckas göra det intressant.

Vad tror ni, skulle det funka?
 

Riktar´n

Veteran
Joined
6 Apr 2006
Messages
29
Låter intressant och kul men jag får bara några sådana här tråkiga fakta/siffer mässiga frågor. Hur många var det som flyttade och hur många är det nu i enklaven? för med tanke på vad du har berättat så låter det inte som att de kan vara så särskilt många med tanke på landskapet, så kargt och öde som du har beskrivit det. Dessutom måste barnadödligheten i området vara enorm. Dessutom låter det som att det kan finnas viss risk för inavel inom familjerna, om man inte har tillämpat giftermål över familjegrämserna. jag tänkte också på detta med att soldaterna är beskrivna som tvångsrekryterade(eller åtminstone inte där frivilligt), vad har de då för anledning att stanna kvar i leden, försöker de fly eller liknade? allra helst om befälen beter sig som svin. du måste ha en mortot inte bara piska, och vad består denna i?
 

bladerunner_35

Warrior
Joined
21 Jul 2001
Messages
286
Location
Landskrona
Undermedvetet hade jag nog tänkt undvika sådana detaljer som befolkningsmängd även om jag faktiskt tänkt tanken att det måste vara ganska hög barnadödlighet. Hur bosättarna löser saker som inavel/giftemål är intressant om inte annat så för att det hjälper spelarna att förstå världen deras rollpersoner lever i.

Spontant tänker jag att det är ett hårt patriarkalt samhälle och att kvinnan mer eller mindre helt klipper av de gamla banden till sin familj när hon gifter sig. Samtidigt klipps ju aldrig banden bara så där och det måste rimligen med åren skapats en mängd olika allianser och förbrödringar genom giftemål. Särskilt bland de ledande familjerna och särskilt med tanke på att de inte är ett stort samhälle. Från början kanske det handlat om ett hundtratal individer som idag uppgår till kanske något eller möjligen några tusental. Jag vill ha en så liten befolkning som möjligt men samtidigt måste det finnas tillräckligt med folk som kan dö i kriget. Jag tänker mig att belägringen av Belicusfamiljens bosättning (den största) i stort sett kräver av de övriga familjerna att de går man ur huse för att ha någon chans. Å andra sidan kan tro både försätta berg och rationalitet...

Moroten som du undrar kring eller det kit som binder samman hela samhället, framför allt på lägre nivåer är den stränga religionen. Samhället är strikt hierarkist och en man "skall bli vid sin lott och skola icke fråga efter annat ty det är att sätta sig uppemot Daaks påbud"....eller nått sånt.

Tänk dig ett feodalt samhälle där bönderna förväntas lyda och dö för sina herrar. Samtidigt finns det en konflikt i och med att de ursprungligen kom dit för att undfly att tvingas göra det som står i strid med deras tro. Dessutom kräver landet hårt arbete och initiativkraft av den enskilde. Det är intressanta frågor som jag (uppenbarligen) behöver tänka vidare kring.

Tack för frågorna!
 

Riktar´n

Veteran
Joined
6 Apr 2006
Messages
29
Kriget eller det egentliga fältslaget/belägringen kan ju egentligen bara vara vad man skulle kalla en skärsmytling eftersom antalet inblandade knappt borde överstiga 100 personer vikten kanske kan ligga mer på krigets följder än själva kriget. om man har i de andra familjerna gått man ur huse betyder det att det finns få som kan återvända för att bruka jorden, odla korn som borde vara sädeslaget man odlar om man odlar vill säga(vanligaste sädesslaget i norra Norrland), även jakte kommer att bli lidande eftersom det är många av jägarna som kommer att gå åt.
Du beskriver at Belicusfamiljens bosättning är den äldsta och att det är den bäst försvarade man kan tänka att fast att den är den största är den inte stor, det är nog fortfarande en liten by. Kanske de kan mönstra samman ca 30 mannar till försvar och då är en gamla och ytterligare andra kanske man kan samla ihop genom att använda sig av små pojkar så styrkeförhållandena är egentligen ytterst ojämna men om man får trupp och materiell från C. så kan deras trupper ändå bjuda motstånd. Byn omges av låt oss säga både vall och grav kanske även vatten fylld? Kanske har man fått information om vad som är på väg? och rustar upp försvaret, kanske man till och med låter kvinnorna arbeta? när de första spejarna kommer? om det går några spejare i för väg vill säga de lär ju inte ha så hög kunskap om hur man krigar.
Och om man väl lyckas ta sig in i bosättningen hur kommer man då att bete sig mot befolkningen kommer man att bete sig som trupper brukar? döda våldta? kommer man att tvångsdöpa om folk "rena"? Hur reagerar spelarna? Hur kommer deras livsyn att på verkas av slaget?
Väljer man att bara belägra bosättningen så kommer man att misslyckas eftersom bostättningen kommer att kunna försörja sig länge på fiske och stöd från C. man måste alltså få kontroll på vattnet för att kunna vinna.
Kankse får man ta sig in genom att simma under en kall och mörk natt men det kommer att vara ett försök som kommer att med föra en nästa säker död eftersom det finns både strömmar och kyla i luft och vatten att ta hänsyn till annars så får man försöka ta sig in genom att ta en båt och helt enkelt segla in.
Kanske så visar det sig att när man kommer in har C. lyckats ut manövrera de lokala makthavarna? och styr enväldigt i bosättningen?
Några till frågor och lite annat spån.
 

Kropotkin

Warrior
Joined
25 Mar 2006
Messages
234
Location
Hisingen
Isen lägger sig

Om isen lägger sig under vintern blir det hela lite mer komplicerat. Då kan rollpersonerna och deras kamrater vandra över isen samtidigt som fiendens skepp inte kan komma in med förnödenheter. Kanske byn skall ligga på en klippa, så att det inte blir för lätt att bara traska runt pallissaden.

Måhända ett lastat skepp fastnar i isen och rollpersonerna, som inte fått annat än mögligt svart bröd de sista veckorna, får försöka anfalla och plundra skeppet. Gör den belägrade byn ett utfall över isen för att rädda skeppets varor?

Kan bli en intressant klappjakt där rollpersonerna släpar på några säckar med mat, jagade av fienden och så börjar isen spricka...
 

bladerunner_35

Warrior
Joined
21 Jul 2001
Messages
286
Location
Landskrona
Re: Isen lägger sig

Visserligen kommer det kanske inte bli ett riktigt “krig” men jag vill ändå att kampanjen delvis fokuserar en hel del på strider och hade tänkt lägga tyngdpunkten på möjligheten för rollpersonerna att strida. Detta mest för att jag personligen tycker det är coolt och gillar Eons stridssystem. Men det är ändå mycket goda idéer om krigets följder som jag egentligen inte funderat på. Överhuvudtaget så gillar jag era idéer om att låta omgivningen vara en minst lika hård och närvarande motståndare för rollpersonerna som intriger och strider. Jag hade nog mest tänkt låta naturen vara en vacker backdrop men ni har inspirerat mig. Det lär vara ganska lätt att komma på en hel del scener där rollpersonerna måste kämpa för att överleva på andra sätt än med svärd och yxa, dessutom ger det en hel del utrymme för spel där andra färdigheter än rena stridsfärdigheter behövs vilket alltid är välkommet.

Finns det någon som har några idéer kring hur jag bäst (och neutralast) simulerar striderna mellan de övriga familjerna och Belicus/Cirefalierna? Jag har tittat igenom Fältherrens fältslagsregler och ska göra det igen men den uppfattning jag fick var att de i första hand är uppbyggda kring större slag av den typen som inte kommer ifråga i kampanjen.

Vad gäller Belicusfamiljen och deras bosättning så är den som sagt välbefäst (i jämförelse med övriga bosättningar) och av typen Höggård eller möjligen befäst gård. Jag tänker mig att Höggården bildar den centrala försvarspunkten där de allra mäktigaste familjerna bor. Runt denna finns det en större samling hus (en by) och runt byn finns det i sin tur en försvarsvall, palissad och förmodligen vallgrav. Belicus är mycket medvetna om att de andra familjerna marscherar mot dem och har sedan ganska länge rustat upp sina krigare och sitt försvar. Jag har inte räknat ut styrkeförhållandena mer specifikt men jag vill att ett jämnt styrkeförhållande medräknat befästningen och en mindre utländsk (cirefalisk) trupp. Man kan nog dessutom räkna med att Belicus driver sin befolkning väldigt hårt i både förbättringsarbetet med befästningarna och även i själva striderna. Dock kommer inga kvinnor delta då det går emot religion och samhälle.

Det finns som sagt inga större strateger bland bosättarna (det gäller båda sidor) men de flesta familjer håller sig med ett antal spioner. Som du påpekar så finns det också gått om skickliga jägare så det är tveksamt om någondera sidan kan bli överraskad. Dock kommer Belicus ha en relativt stor fördel i och med att de har tillgång till cirefaliska hjälptrupper vars officerare är skolade i modern militär strategi och taktik (tänk gärna amerikanska militära rådgivare i början av Viet Nam kriget).

Vad gäller hur respektive sidor bemöter varandra i strid såväl som i en eventuell seger tänker jag mig att Belicus är hårt pressade och därför ganska skoningslösa och brutala (ivrigt påhejade av cirefalierna). Om Belicus vinner kommer de nog göra allt för att ha ihjäl ledarna och på så sätt kunna härska över hela enklaven. De övriga familjerna är också hårdföra men framförallt under striderna, det är mycket tveksamt om de kommer gå särskilt hårt åt de vanliga byborna även om det säkert kan ske en och annan våldtäkt eller mord. Det är viktigt att påpeka att en stor befolkning innebär hög status och makt (så länge de inte svälter ihjäl) så tvångsförflyttningar kan mycket väl ske. En förlust för själva Belicusfamiljen (alltså den styrande familjen/familjerna) innebär med all sannolikhet döden, alternativt förvisning. Alla utlänningar kommer skoningslöst dödas av de övriga familjerna.

Belicus bosättning i sig själv ligger inte särskilt nära havet utan ett flertal kilometer ifrån kusten eftersom bosättarna är ganska paranoida så de idéer ni har om djärva inbrytningar över vatten faller. Möjligen finns det något litet fiskeläger eller en mindre bas för cirefaliska skepp. Dessa kan i och för sig stickas i brand…..

….hmm….cirefalierna kanske skickar understöd i form av mer trupp och förnödenheter. En springande strid skulle kunna bli cool…..

Tack för era kommentarer och idéer, Riktar’n och Kropotkin - de tvingar mig att tänka igenom upplägget och ger mig många bra uppslag. Jag hoppas jag har lyckats besvarat era frågor.

/björn
 
Top