Genesis;n288848 said:Nässe har ju sitt Generation, men det får man ju aldrig se röken av, tyvärr. Microscope och 1000 Years är ju världsbyggarspel och har inte så mycket av fasta rollpersoner.
RasmusL;n288846 said:
God45;n288861 said:Vampire har alla möjligheter till att sätta upp sådant här. Karaktärerna är odödliga och skapar kommande generationer av NPC:er.
Swedish Chef;n288864 said:Båda Giovanni och Transylvania cronicles är väl skrivna från Dark ages till Nutid. Vet inte ur mycket man kan förändra dock har bara varit spelare i dessa kampanjer.
Genesis;n288848 said:Nässe har ju sitt Generation, men det får man ju aldrig se röken av,
Tzeraph;n288832 said:Finns något rollspel som specifikt inriktar sig på generationshopp genom rollspelets egen historia,och låter spelarna själva skapa historien i världen ?Är lite i jakt på inspiration![]()
God45;n288867 said:Båda är ganska rälsade. Men man kan ändra en del grejer.
RasmusL;n288978 said:Kan man?Jag minns det som att det var väldigt mycket "om spelarna inte gör den här grejen så kommer Mary Sue #5 inhoppande och gör den så att kanon inte påverkas"
![]()