Tumult uratar när ni finner er som mål för minst en Sickleclaw som går till angrepp!
➤
@Sidd Kang, försöker att mota bort besten med sin machete men faller nästan omkull på en rot och finner sig fast mot en vägg på strukturen han undersökte. Sickelclawn känner sig föga hotat och förbereder sig för ett anfall med sina stora sylvassa klor. Du förstår att det inte finns mycket chans att klara dig ur den här situationen.
➤
@God45 Musa, känner sin träning som soldat kicka in med full kraft, han drar instinktivt sin pistol och tvekar inte att avfyra det trots dålig sikt med massa hinder.
(Då jag inte skrivit ut listan över potentiella penelties (för avstånd och skymd sikt) i Range Combat så kör vi på ditt slag fast jag tar bort en tärning (den som misslyckades) för pistolen ger +2 istället för +3. Så 3 lyckade!)
En Sickelclaw har visst naturligt skydd, Partial Light. Detta betyder att den får 2 tärningar att reducera skada samt 1 reroll för att det är partiellt skydd.
Slag: 1,3 reroll på en misslyckas vilket ger 5 = 1 lyckad.
Då skadan på 3 är större än 1 så minskar skyddet med 1.
Slutgiltiga skadan blir 3-1 = 2, dvs en Severe damage som gör -1 på allt den gör samt att dess naturliga hårda hud slits upp.
Sickelclaw vrålar till och blir avbrutan precis innan sin troligen dödliga språngattack.
➤
@Rickard Taromwa, du känner en svag men tydligt koppling till Amar, du känner fokus, ilska och beslutsamhet. Du hör hur en pistol avfyras och sen ett vrål. Sedan känner du hur Amar tar tillfället i akt och anfaller Sickelclaw just som den träffas av skottet.
Amar använder Close Combat 2 + skada från sitt bett 2.
Slag: 3,6,1,6 = 2 lyckade.
Sickleclaw har en tärning kvar på sitt naturliga skydd.
Slag: 2, misslyckat
Amar sliter och river upp kött och åverkar ytterligare en Severe damage samt minskar skyddet med 1 (2 > 0).
➤
@Badmojo, Mbambe backar tillbaka från strukturen och trädet för att kolla läget. Han hör ett vrål och ser hur Musa snabbt ställer sig upp, drar sin pistol och tillsynes skjuter rakt in i djungeln. Därefter hör han ett till vrål.
Sickelclaw har -2 på allt den gör och är illa skadad, men ett skadat djur kan vara lika eller ännu farligare.
Ni hör hur det prasslar runt omkring er, flera Sickleclaws är på väg...