Det stora Kontorsmysteriet

"Inte säga något? Självklart kan jag göra det, om du är där du vill vara. Tyvärr är det så att jag och några av mina kollegor inte vill vara här, vi vill hem där vi kom ifrån. Du är nog den som kan hjälpa oss en hel del med det. Du kanske vet saker vi inte vet om hur vi tar oss hem, vem i det här huset mer än du och vi som inte är vem de utger sig för att vara och sådana saker. Det vore himla tråkigt om vi måste ställa till med scener och vända upp och ner på stället och skapa kaos. Du vet i kaoset som blir där så är det lätt att hemligheter råkar avslöjas....tex vem som är en goblin. Det vore väl tråkigt? Är det inte bättre att du hjälper oss komma härifrån, så att du kan forsätta göra det du nu gör?"
4. Sätter press på goblinen för att få denna att avslöja saker
 
Dag 12

@God45 När Ben Rangel kommer ner till er och kommer in i mötesrummet, blir han blek, vilket är något nytt att se för dig då en döskalle redan är väldigt blek. Han jobbar på Finansavdelningen med att gå igenom utgifter från alla avdelningar. Han ser rädd ut, orolig som om du är lite farlig och håller hårt om sin clipboard. “Ni på Ai har haft en hel del utgifter, det ryktas att ni kommer sparka folk mer era ai prylar.” Säger Ben, men du märker mest att din magi verkar lite starkare, som om den sipprar tillbaka genom hans bleka ben.

@Leon Admin avdelningen verkar lugn, även om du känner en lite frän doft av rök, tavlor av röd abstrakt konst, blodröda namnskyltar, ihop med varje kontorsstol har en röd dyna. Folket här verkar mest ignorera dig, även om behöver gnugga dig lite i ögonen, när vissa personer (inte alla) verkar ha horn i pannan som om det vore halloween nästan. Du ser Norton försvinna in på ett kontor längre ned där doften av rök blir mer intensiv. En kvinna kommer fram till dig. “Kan jag hjälpa dig med nåt?” hon ser tack och lov normal ut.

@StradhLestat Corey Green ser storögt på dig. “Hemligheter? Alltså, det är väl klart man lyssnat. Men… om jag säger saker, så kan folk skada mig. Fattar du? Norton är läskig, försöker använda en “LeeyLiiine” eller vad det heter som är under huset på någe vis. Men du hörde det INTE från mig ok.” Corey tittar runt, som om någon lyssnar. Fråga Ben Rangel uppe på Finans, eller Erin Moss uppe på 18, hon kan charma de flesta och hon vill också vara kvar här.” Corey viskar i ditt öra. “Hon är en sån där… succmubus som förför folk i säng.”

@BiobunkerVII Marketing avdelningen är full av posters, kopiatorn och skrivaren går i ett. Folk går med kaffekoppar eller energi burkar, står med telefoner fullt engagerade i sina samtal om att sälja produkter. En karl går fram till dig, ser ditt id kort runt halsen och ler. “Oh tack o lov, customer service. Fick ni mailet, kom för fan, vi behöver veta vad folket tycker om den nya “smarta” vattenkokaren vi gav ut förra månaden”, säger han och drar in dig i ett mötesrum med folk och VDn för företaget: Marcus Langford som inte verkar nöjd.

Ni har en magisk relik: Tavlan vid namn “skuggan av magi” , vet om en magisk byst på @Leon s kontor samt att något magiskt är med Ben Rangel.

Vad gör ni:
1: Arbetar som vanligt.
2: Undersöker valfri våning (fyll i våning).
3: Försök hacka er in i datasystemet med er låga rank 2 (3 för vissa) - detta kan få konsekvenser.
4: Skriv vad du gör och hitta på själv.
5. Letar upp valfri person ni har namn på (kan vara tex någon ni pratat med förut tex: Norton, Vaktmästaren Rolf, Gretchen.
 
4. Övertygar Ben om att, nej, AI:n kommer inte sparka någon. Istället kommer den göra företaget så rikt att de behöver expandera! Särskilt viktiga personer, som Ben kan vara om han hjälper mig, kommer befodras och få inföytande samt löneförhöjningar! Bara var lojal mot AI:n och mig.
 
"Jo, hej - jag letade efter Nortons assistent. Skulle boka möte i eftermiddag. Klockan 15? Det är den här förbaskade kvartalsrapporten! Dokumentmallarna är fel och nu hållet CFO på att gå upp i limningen!"

4, 5: Hämtar bysten, ett ljus (kontorslampa), en bok (Redovisningens grunder, Chapman & Bell 1998) och en klocka (min Casio). Här skall betvingas demon!
 
"Jag tackar dig för informationen du delat med mig. Det kan hjälpa oss båda uppnå vad vi vill, även om vi vill olika saker för oss själva. Det kommer hjälpa dig att bli kvar här, och mig att ta mig härifrån. Det är det klart bästa för oss båda, eller hur? Vem vet, jag kanske får med mig andra som skulle kunna göra ditt liv surt här i denna dimension tillbaka också. Du är du till och med ännu friare och tryggare än vad du är nu. Återigen Tack. och må vi båda finna lycka. Föresten, (jag håller upp Tommegothcin). Tom här i är en lojal vän och bundsförvant till mig både där vi kommer ifår och i denna värld. Jag ser dig gärna som en sådan pålitlig vän också. Om du kommer på något mer som kan hjälpa dig, eller mig att få som vill, så kan Tomme ta emot meddelanden. Sådana där sms som de kallar det här--- väldigt praktiskt, faktiskt! Adjö min vän, må Norton aldrig bringa dig skada!" Tomme gör ett purrande spinn ljud när jag vänder på klacken och lämnar goblinen.
Jag tar mig till Paramegistos Taleb som var påväg till Nortons assistent (kanske till och med för nära Norton för att vara hälsosamt)
Dels berättar jag allt jag hört om de olika pesronerna, men trycker framför allt på:

"Norton försöker visst dra kraft eller använda en LeyLine under byggnaden till något. Det kan inte vara bra. Du vet att jag jobbar på IT-avdelningen, eller hur? Många av de som jobbar där, som inte är som vi, är något de här tydligen kallar för "gamers" på fritiden. Jag har inte riktigt förstått vad det är de gör, det är ingen magidiciplin jag kommit i kontakt med. Däremot har jag snappat upp att de ofta pratar om SlutBossar, och hur de ofta måsta ha uppnått eller fått tag på en massa föremål eller reliker innan de har en chans att ta sig levande igenom konfrontationer med dessa. Tänk om Norton är en SlutBoss? Det kan vara väldigt farligt att dra till oss hans uppmärksamhet om vi inte är redo, eller är tillräckligt många kanske? De där gamersarna har ibland pratat om att "raida".... då är det tydligen väldigt många i grupp för att kunna möta SlutBoss? Jag tror vio ska vara försiktiga kring Norton. Men Jag och Tomme följer dig nu om du vill. "Det är farligt att gå ensam" säger de där Gamersarna ibland också..."

Så alternativ 5 typ. Följer med @Leon

@NordicMouse, har vi något sätt att kommunicera med varandra, även om vi är isär?
 
Dag 13

@God45 Ben Rangel verkar lugnad av att han inte kommer bli ersatt eller avskedad. “Chefen tror han är en gud liksom, man vet aldrig hur de tänker där uppe, man försöker bara hålla sig i mitten liksom, eller hur?” säger Ben innan han lutar sig närmare “Jag har hört att han vill stänga HR våningen om din AI grej funkar, göra om det till något privat gym eller nåt. Men vad ska vi göra utan personalavdelningen, tror inte folk blir glada.”

@Leon Du samlar på dig alla dina saker, skickar efter Norton som när han ser dig absolut inte blir glad över att se dig. Med bysten i ena handen och boken i den andra känner du magin strömma igenom dig. Du framkallar kedjor i form av excel rutor som sprider sig ut från bokens sidor, runt inte bara Norton men pga bysten som boost, bländas du av ljus så starkt att när det väl försvinner… så ser avdelningen annorlunda ut. Det röda är nedtonat, det fattas personer från de små kontors båsen och där Norton stod ligger det ett horn som vibrerar magi. Du känner dig väldigt yr, som om din magi är dränerad till botten. Din klocka piper om lågt batteri till och med.

@StradhLestat Du hinner upp och in till Admin avdelningen och ser @Leon lutad mot väggen, yr och det känns lite som om något stort har hänt… som du precis missat. Tommegotchi purrar lite oroande nästan, som om den känner lukten från en demon som blivit besegrad. Precis som du hört om “gamers” och “bossar” så verkar Param ha klarat av… med “nöd och näppe” ta hand om denna “mini boss” med hjälp av den magiska bysten.

@BiobunkerVII Vilar lite i personalrummet.

Magiska reliker: Tavlan vid namn “skuggan av magi”, liten byst, Nortons ena horn.
Vad gör ni:
1: Arbetar som vanligt.
2: Undersöker valfri våning (fyll i våning).
3: Försök hacka er in i datasystemet med er låga rank 2 (3 för vissa) - detta kan få konsekvenser.
4: Skriv vad du gör och hitta på själv.
5. Letar upp valfri person ni har namn på (kan vara tex någon ni pratat med förut tex: Vaktmästaren Rolf, Gretchen
 
Giff försöker se om jag kan stötta Param om det behövs, sen undersöker jag Hornet, försiktigt. Både jag och Tommegotchin tittar och känner in atmosfären av hornet och först om vi är trygga med att det är säkert att röra vid det, så lyfter jag upp det för djupare undersökning. (är det ett massivt horn, ett utsmyckat, dekorativt horn eller dryckeshorn? Tror jag att det kommer från demonens huvud?
 
Det är precis som när jag betvingade Belphegor. Jag var helt utslagen. Det enda som hjälpte var starka tinkturet. 4. Dricker sprit.
 
Dag 14

@God45 du kommer upp till 12e våningen, du går runt i jakt på sånt som sticker ut ifrån mängden. Väggarna har en del tavlor men de flesta är inramade regler om “gott bemötande” mellan kollegor. Patrick Duvall kliver ut från personalrummet, sträcker på sig så varje kota knastrar. Han ser dig och suckar. “Du! Vet du hur mycket bråk det är mellan avdelningarna och din AI grupp? Ersätta folks arbetsplatser med dataprogram!” Han ger dig en föreläsning över “Team building” och du känner igen dig nästan lite ifrån universitetet där rektorn ofta ville få ihop alla för att jobba tillsammans.
@Leon Du går tillbaka till ditt kontor, hittar en flaska sprit från den förra som jobbade där och sveper den. Det enda negativa är väl att den smakar lite syrligt då den är Absolut vodka citron. Du däckar vid skrivbordet.


@StradhLestat Du stöttar @Leon tillbaka till kontoret där han däckar. Hornet är starkt magiskt, demoniskt och efter lite sluddrande från Param får du reda på att vån 4 är “renat” från demoner. Hornet är stort som flaskan Param dricker ur och liknar bilderna av demon horn du sett i böcker.


@BiobunkerVII Vilar lite i personalrummet.

Händelse: Byggnaden skakar likt en jordbävning! Det verkar som om de magiska relikerna så nära varandra (inne i Params kontor) får det att knastra i magins väv mellan världarna! - Allt blir mörkt omkring er, emergency ljusen går igång. Just nu kan alla se igenom illusionerna och se vad de är egentligen! ⏰

Magiska reliker: Tavlan vid namn “skuggan av magi”, liten byst, Nortons ena horn.
Vad gör ni:
1: Arbetar som vanligt.
2: Undersöker valfri våning (fyll i våning).
3: Försök hacka er in i datasystemet med er låga rank 2 (3 för vissa) - detta kan få konsekvenser.
4: Skriv vad du gör och hitta på själv.
 
4: Stannar på samma våning! Vad är folk här? Kan jag se genom illusionen?
 
Dag 15

@God45 Folket här på våning 12 - Hr, verkar se vanliga ut. Inget som sticker ut från mängden, även om du ser lite skiftningar i luften, som om magin följer efter dem. Sopskyffeln bredvid kopiatorn verkar se ut som en kvast, lite som de som flög runt universitetet hemma. Postern som hade text om “gott bemötande” verkar ha skiftat till “inga vilda familiars”.
Kan du ha hittat rätt våning hem?
@Leon vån 16 -research, luktar lite unket, som ett växthus full av kryddor. Luften är varm här uppe, som om du nästan gick in i en djungel. Folk häromkring verkar vara täckta av mossa, jord eller bark. De får som inte ser annorlunda ut, verkar nästan genomskinliga, som om de inte var här.

@StradhLestat Vilar lite i personalrummet.

@BiobunkerVII Vilar lite i personalrummet.

Magiska reliker: Tavlan vid namn “skuggan av magi”, liten byst, Nortons ena horn.

Vad gör ni:
1: Arbetar som vanligt.
2: Undersöker valfri våning (fyll i våning).
3: Försök hacka er in i datasystemet med er låga rank 2 (3 för vissa) - detta kan få konsekvenser.
4: Skriv vad du gör och hitta på själv.
 
Back
Top