Nekromanti Dark Heresy kampanj stuff

w176

Förlorad dotter
Joined
27 Dec 2001
Messages
3,770
Location
Umeå, Västerbotten
Spelar Dark Heresy just nu, och har en bunt såna bilder på gång. Här är min två bilder av min rouge psyker adept i två lika kampanjskeden.
 

Attachments

  • 497.jpg
    497.jpg
    38.3 KB · Views: 475
  • 498.jpg
    498.jpg
    28.2 KB · Views: 292
Jättefina! Är det ett sammanträffande att tjejerna på bilderna är väldigt lika dig? :gremsmile:
 
Nope. Thats just disturbing att inse sen (det var inte första gången jag hörde det). Och omedvetet.

För den lila bilden hade jag referensbild på vinkeln. referensbilden bar en mask som täckte ansiktet till stor del. Jag får till någon helt muppad näsform.

Nästa bild behövde få samma näsform och ögonform som den andra och det var det jag svor över skitmassa. Till slut får jag till den muppade näsan, jag är skit nöjd med detta .... Och slutresultatet blev visst likt mig. *Dunkar huvudet i tangentbordet*

Fast jag tror det hänger på att ska man måla någon ansiktsdrag funderar man hur det ser ut, (Hur ser EGENTLIGEN en näsvinge ut?) och då blir grunden för det typ några drag man är välbekanta med.
 
Fast jag tror det hänger på att ska man måla någon ansiktsdrag funderar man hur det ser ut, (Hur ser EGENTLIGEN en näsvinge ut?) och då blir grunden för det typ några drag man är välbekanta med.
Precis. Har hört någon sådan där teori förut, att man undermedvetet tar drag från en själv när man tecknar just för att det är välbekant.
 
Wow, det här får mig att önska att jag visste vilken ände av en pensel man ska hålla i. Sjukt vackert, och häftigt att du orkar engagera dig så mycket i en karaktär.
 
Sjukt snygga bilder, önskar att jag också kunde göra bilder på mina karaktärer.
 
*Host* ...lajvare... *Host* ...Angående att engaera sig i karaktärer, då.

Rita är kul, rollspel är kul och rita rollspel är är därför en bra krovtårta.

Så svårt är det inte att lära sig rita, bara man klottrar mycket i anteckningsblocken.
 
*bockar*

Det kan du nog. En i gruppen photoshoppade ihop en gammal youghurgubbe, en bäbis och rymdbild för att få en bild av sin adept i huva.
 
ruggigt snygga, och något makabra bilder, jäkligt rena och fina, jag gillar verkligen sci-fi detaljerna på den första bilden, utmärkt gjort.

jag antar att du använder en drawing-pad, vad har du för en? =)
 
Back
Top