Ok jag slänger in en brandfackla med The Return of the King.
Det är förvisso en svår film att gestalta då den är 50% epilog, och extended edition fixar till den lite, men jag har idag väldigt svårt för den.
CGI festen slår över, Slaget vid Pellenors slätter är rent horribelt fult. Alla scener måste trumfa de tidigare, stor, större, störst! Peter Jackson lägger här grunden till allt det som skulle förstöra Bilbo-filmerna. Vissa scener är rent komiska, Faramirs lätta brigad, Oliphanter, Legolas, Denethors eld-marathon osv. Gondor är en oförtjänt besvikelse. Orcherna slutar vara läskiga, de är bara supermånga och kan bara besegras av en gräslig grön spök deus-ex-machina.
Det är nyanslöst, karaktärsporträtten brister och deras handlingar och dialog handlar bara om kicks och shock value.
Sen finns det fantastiska scener, Frodos och Sams resa berör, lägg till Shelob och Serkis på det så har man tidvis guld, men det räcker inte. Inget är så frustrerande som en film vilken kunde bli ett mästerverk men som skjuter sig själv i foten i ren iver.