Du kanske missförstod mig. Jag älskar experimentell layout, men föredrar när den rör sig inom mediets gränser i stället för att försöka vara något den inte kan vara. Det är en fråga om materialitet, inte experimentlusta. Mörk Borg, till exempel, använder väldigt lite av sådant här (ett exempel finns, men det är rätt oviktigt i sammanhanget).Jag hade tänkt att inte hålla med (TS) eftersom jag någonstans kan uppskatta en kreatörs önskan att förmedla settingen i mer än bara text
En bra regel är att köra svart text på vitt om man inte är Stockholm Kartell
Får Jorges bestiarium åka med på någon sorts farfarsklausul, eftersom omslagets lädertextur så vitt jag minns är Dantes gamla skinnpaj?
Det måste ha varit en stor skinnjacka eller en väldigt begränsad upplaga![]()
En bra regel är att köra svart text på vitt om man inte är Stockholm Kartell
Ännu hellre någon väldigt ljus beige eller liknande i så fall - snällare för ögonen än bara svart på vitt.
Ännu hellre någon väldigt ljus beige eller liknande i så fall - snällare för ögonen än bara svart på vitt.
Ingen "nästan-vit" bakgrund om det är något man säljer digitalt, för det går inte att skriva ut vettigt på en svartvit skrivare. Det enda som händer är att pappret ser smutsigt ut.