Nekromanti Betygsatta SF-filmer jag sett

Mitt intryck av Brazil är att det antigen är en film som man fullkomligt avskyr eller så gillar man den skarpt.

Jag gillade den! Superflippad!

-Hasse
 
Skum

Jag har inte sett den sjäv än men det jag läste sa mig att den var skum. Kolla tidningen man får med (April nummret) där står det en del.

Förövrigt: (igen!)
Lyckades spela in dom två Ewok filmerna (som också går på Canal+) igår. Dags att fylla igen "StarWars"-luckan. /images/icons/wink.gif

Punger for President!
<A HREF="http://www.punger.cjb.net" target="_new">http://www.punger.cjb.net</A>
 
<blockquote><font size=1>I svar till:</font><hr><p>
Star Trek 1: the motion picture 2
Star Trek 2: The wrath of Khan 3
Star Trek 3: The search for Spock 3
Star Trek 4: The voyage home 2,5
Star Trek 5: The final frontier 3
Star Trek 6: The undiscovered country 2,5
<p><hr></blockquote><p>
Jag kan inte begripa hur du kan klassa The Final Frontier som en av de bättre Star Trek-filmerna framför bra Star Trek-filmer som The Voyage Home (med valarna :gremsmile: ) och The Undiscovered Country (med coola klingons). Personligen skulle jag nog ge Wrath of Khan 4, Voyage Home och Undiscovered Country 3, Search for Spock 2,5 samt The Motion Picture och The Final Frontier 2.

/Staffan
"Real stupidity beats artificial intelligence every time." - Terry Pratchett, Hogfather
 
Hur kan man bara sätta 2 på 2001. Den är ju bra som faan. Endel av filmerna är enligt mig mer fantsy än SF Krull till exempel. Annars finns det ju en massa SF anime filmer som inte står med Ghost in the Shell till exempel.

/Per
 
Krull är väl möjligtvis Science fantasy. Eller nåt. Det fanns väl en invasionsstyrka från yttre rymden som skulle erövra planeten Krull - eller nåt? Laservapen och dylikt.
Nåväl. 2001 är en oerhört seeeeg film. Så den kan inte få mer än en tvåa av mig i alla fall...

- Daniel

"The force is with you. Always."
 
Varför göra uppföljare på kassa filmer?

Tja, smaken är som baken.
Ibland blir jag faktiskt facinerad över att man gör en uppföljare på en redan dålig film; som Universal soldiers, Star trek eller varför inte Predator?
Det är för mig en gåta...

- daniel

"The force is with you. Always."
 
Ett avgassystem från datsun

Spiken på huvudet. Huvudet på spiken.

Tack för hjälpen.

"The force is strong with this one."

- Daniel

"The force is with you. Always."
 
Re: Ett par filmer till

<Sen så kan väl Stålis och kanske även Läderlappen rullarna
< räknas som Science-Fiction, eller?

Tja, jag tycker inte det, men det är svårt att dra gränsen. Isåfall är väl james bond också SF?

- daniel



"The force is with you. Always."
 
Disney är bra.

Tycker jag. Alladin är helt suverän och kan väl, tillsammans med Herkules räknas till fantasy-kategorin.
Hm, tror jag ska göra en liknande lista, fst med fantasy-filmer... den blir nog lite kortare...

- Daniel

"The force is with you. Always."
 
Re: Ett avgassystem från datsun

Det var inte meningen att vara besservisseraktig men du skrev själv och undade om du hade glömt någon. Då jag inte vet vad du skulle ha kunnat glömt så kom jag med ett förslag.

Har du inte sett Mad Max ett så är mitt tips att du skall göra det då du i den får bakgrunden till vem han är i mad max road warrior. Sätter inget betyg då jag såg den runt -84 ungefär och glömt en del av filmen vill dock minnas att jag då tyckte den var bra vilket iofs inte innebär att det är en bra film eller att jag tycker den är bra idag.


Hasse

So you think you can tell heaven from hell, blue skies from pain.
Pink Floyd
 
Re: Varför göra uppföljare på kassa filmer?

Tja, Star Trek blev det nästan ingen uppföljare på, och jag har för mig att tvåan fick rätt mycket mindre budget än ettan. Som tur är så blev det en i alla fall (Wrath of Khan är i mitt tycke den bästa av original-Trekfilmerna).

Annars är väl den vanligaste anledningen till att man gör uppföljare på sunkiga filmer att dessa sunkiga filmer har dragit in pengar, och man tror att man kan dra in ännu mer pengar på detta vis.

/Staffan
"Real stupidity beats artificial intelligence every time." - Terry Pratchett, Hogfather
 
Re: Disney är bra.

Håller med att Disney är bra, MEN, de disney-element som fanns med i Titan AE passade inte in. De stack ut liksom. Du fattar när du ser den.

-H
 
Aladin [ot]

den nästan bästa kommentaren som finns i film (tecknad då) finns i Aladin. Jag menar hur klockren är inte Anden då.

tiotusen år, vilken nackspärr man får

Han såg ljuset i slutet av tunneln, det var en eldkastare.
 
Re: Förövrigt.

Den handlar om en grupp människor som vaknar upp i ett kubiskt rum. Snart får de för sig att det är ett fängelse, och börjar försöka ta sig ut.
Det kubiska rummet är omgivet på alla håll av likadana rum. Och komplexet har ett system på något sätt. går man in i fel rum slå en rad dödliga fällor til...

klaustrofobisk intelligent sf när den är som bäst!



[color:green] //Dream </font color=green>
-------
<A HREF="http://www.offplanet.net/dreaming" target="_new">http://www.offplanet.net/dreaming</A>
 
Re: Aladin [ot]

Han är störtskön. :-)

"Fenomenal kosmisk kraft på en pyttepytteliten bostadsyta"

tycker jag är en höjdare.

-Hans
 
De tolv apornas armé 5 ja!!!
Gattaca 4,5 ja!!!

två otroligt bra filmer tycker jag. En film som inte är med på listan är Spaceballs, hur bra som helst. Fint karaktärsskådespelande av bl a Bill Pullman (?) som Lone Star. Även om Lord Helmet är bäst.
 
Spaceballs = Det våras för rymden

Ja, så är den svenska titeln.

- Daniel

"The force is with you. Always."
 
Re: Ett avgassystem från datsun

Jag tog dig inte för en besserwisser heller. =)
Mad Max ett kanske jag ser nån gång, men den har jag blivit varnad för, av ungefär samtliga mina bekanta...

- Daniel

"The force is with you. Always."
 
Back
Top