Nekromanti Alternity: StarCraft

entomophobiac

Pistoler & Mord
Joined
6 Sep 2000
Messages
9,406
Location
Uppsala
Jag tänkte att folk skulle rescensera denna produkt. Själv skriver jag vad jag tycker :

Ok. Det kan låta en aning tafatt att spendera 200 spänn på en låda bara för att det står "StarCraft" på den. Men eftersom dataspelet, med tillägg, var en riktig höjdare var jag tvungen.

I slutändan måste jag säga följande: Det är rent ut sagt skräp. Spelsystemet är snabbt och enkelt o sv men det eftersom världen bara tillägnas en halv A5 så är det inte direkt för intressant informations skull man kan köpa det. Med några ändringar går det att använda som ett snabbt kvällspel när alla är trötta på att vara seriösa. Det lyser "köp vårt Alternity" om det.
 
StarCraft är en problemgrej. Boxen i fråga är menad som en introduktion till Alternity (ungefär som "The D&D Adventure game"-boxen), och från början var det meningen att de även skulle göra en "riktig" såsbok med StarCraft till Alternity, men eftersom de lade ner Alternity bidde det inget med det.

/Staffan
"Real stupidity beats artificial intelligence every time." - Terry Pratchett, Hogfather
 
Min gode man. Du har rätt till en egen åsikt. Men andra kan gilla det ändå. (figge tycker så)

jag gillar ´kanske inte systemet så mycket men det är ändå lite speciellt... det är ju starcraft.

Douggie
--
<Plats för korkat och onödigt citat>
 
Douggie har rätt

Det är klart att Starcraft är coolt. Den som inte tycker det kan skicka sin adress och sitt telefon nummer till adressen urchin@buzon.as. Då vet jag nämligen var ni bor och kan komma och få er på andra tankar.

Det som inte dödar det härdar.
--
Yassilus
 
Re: Douggie har rätt

StarCraft är måhända "coolt", men det är StarCraft och inte någon lusig Alternity box med knapphändigt innehåll. Den setting som används i StarCraft är helt fantastisk, men den går inte ut på att "bara ha ihjäl zergs". Det handlar istället om en mycket djupnyanserad konflikt som alla de vilka har spelat både grundspelet och Brood War tillbehöret följt med stort intresse... DÄRFÖR tycker jag inte om Alternity: StarCraft.
 
Zergerna kommer!!!

Hoppas den stora zergguden kommer och tar dig. *fniss*

Det som inte dödar det härdar.
--
Yassilus
 
Precis

Allt det du säger stämmer, läs gärna instruktionsböckerna där står det om både Protoss och Zergs skapelse. De skapades av samma person (läs om ni inte tror mig).

Så det så!
 
Re: Zergerna kommer!!!

Overmind har dött.... en varelse utan något annat än instinkter bryr sig heller inte om religion.
 
Back
Top