verlandes.
rollspelskollektivet
Mäh kör dem som en organisation bah, med massa nya rollpersoner på lut.
Vi är nog få som kan tävla med den. Kanske @pellejones ?Jag funderade på att posta en bild, men när Robert gjort det så behöver jag inte.![]()
Jo! Gör det! Störst är inte alltid bäst eller vackrast! Jag vill se din!Jag funderade på att posta en bild, men när Robert gjort det så behöver jag inte.![]()
Jag har några grejer som Robert saknar. Men vi samlar olika. Jag köper i princip bara Chaosium-släpp (som dessutom inte är Mythos edition).Vi är nog få som kan tävla med den. Kanske @pellejones ?
Jag har första utgåvan av denna och den är otroligt mysig. Handmålade monster i färg!S. Petersen's Field Guide är typ den enda monsterbok jag tycker om!
Jag diggar den men har problem med att flera av illustrationerna (som är snygga) inte går ihop med den beskrivande texten.S. Petersen's Field Guide är typ den enda monsterbok jag tycker om!
Konstnären blev vansinnig när hen skulle avbilda den kosmiska omöjligheten!Jag diggar den men har problem med att flera av illustrationerna (som är snygga) inte går ihop med den beskrivande texten.
Jag tror du missförstått konceptet med snoppmätartävlingar!Störst är inte alltid bäst eller vackrast! Jag vill se din!
Nä, jag bara finner dem oerhört tråkiga. Det finns så många olika sätt att vinna (förlåt, samla...) på så varför barafokusera på ett?Jag tror du missförstått konceptet med snoppmätartävlingar!
Den utgåvan av regelboken är den coolaste med alla snygga färgmålningar iFör att hjälpa er att förstå hur stora somliga samlingar är bidrar jag med en bild på min:
![]()
Införskaffade den själv lite p.g.a. det, att den hade snygga kartor över möjliga äventyrsmiljöer var en annan.Den utgåvan av regelboken är den coolaste med alla snygga färgmålningar i![]()
Med tanke på detta... Vilken eller vilka (kanske er Topp Fem?) böcker är era favoriter som ni lyckas samla på er genom åren? Vilka är guldklimparna i era samlingar?Den utgåvan av regelboken är den coolaste med alla snygga färgmålningar i![]()
Jag är ingen samlare, men har fått för mig att första utgåvan av Harlem Unbound är lite rar.Med tanke på detta... Vilken eller vilka (kanske er Topp Fem?) böcker är era favoriter som ni lyckas samla på er genom åren? Vilka är guldklimparna i era samlingar?
Otroligt häftiga målningar i den utgåvan, men hopplöst oinspirerad utgåva med hopklumpade delar intryckta i en hårdpärmDen utgåvan av regelboken är den coolaste med alla snygga färgmålningar i![]()
Tycker iofs att tråden mest är lustfylld och utan något tävlingsfokus!Jösses! Upprinnelsen till den här tråden var alltså att jag städade i arbetsrummet hemma - delvis för att ge rollspelen plats i bokhyllan. Och eftersom jag har köpt lite nytt till CoC på sistone tänkte jag att jag kunde lägga upp ett foto på forumet. Det jag tyckte var mest intressant var Sassoon Files (2e), en cool Shanghai-modul som var rätt svår att få tag i (Alphaspel beställde in två ex efter förslag från mig).
Jag har inget emot att folk jämför storleken på sina CoC-samlingar, men att försöka vinna någon sådan tävling eller ”tävling” var inget jag ens tänkte på. Utgår ifrån att det är många här som har mycket större samlingar än vad jag har. För mig är det lika viktigt eller viktigare att sälja av sådant jag inte har glädje av längre. Jag gillar kretslopp.